Najstarsza kopalnia w Amerykach

Na pozostały po kopalni, 40-metrowy rów naukowcy natrafili nieopodal miasta Taltal na północy Chile. Jest to pamiątka po kulturze Huentelauquen - pierwszych osadnikach z tego rejonu, którzy tlenek żelaza wykorzystywali jako pigment do malowania narzędzi z kamienia i kości, a niewykluczone, że również do farbowania tkanin i malowania ciał – wyjaśniają badacze kierowani przez Diego Salazara z Universidad de Chile.



Szacuje się, że z kopalni wydobyto w sumie około 700 metrów sześciennych i 2 tys. ton skał. Naukowcy ustalili, że złoże wykorzystywano w sposób ciągły od ok. 12 tys. lat temu do 10,5 tys. lat temu. Na jakiś czas wydobycie ustało, po czym wznowiono je około 4,3 tys. lat temu. W kopalni archeolodzy znaleźli też ponad 500 kamiennych tłuczków z początków działania kopalni.



Regularne korzystanie z kopalni przez ponad tysiąc lat świadczy o tym, że wiedza na temat jej lokalizacji, właściwości dostępnych w niej tlenków żelaza oraz technik niezbędnych do ich wydobycia i przetwarzania była przekazywana z pokolenia na pokolenie w kulturze Huentelauquen – zwracają uwagę badacze. "Wydobycie było ciężką pracą fizyczną, w dodatku wymagało określonych umiejętności technicznych i współpracy ludzi. Wiedzę na ten temat przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie” – czytamy w publikacji Salazar i jego grupy.



Zanim ustalono wiek chilijskiej kopalni, za najstarszą znaną kopalnię w obu Amerykach uważano obiekt z Ameryki Północnej, mający od 4,5 tys. do 2,6 tys. lat. Nowe znalezisko świadczy o tym, że wydobycie surowców w Amerykach zaczęło się kilka tysięcy lat wcześniej.(PAP)



zan/ krf/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a