Najstarszą perłę na świecie odkryto na Półwyspie Arabskim

Odkrycia dokonał zespół naukowców z misji archeologicznej MSZ Francji, prowadzący badania na cmentarzysku z okresu neolitu położonym na terenie emiratu Umm al-Kajwajn nad Zatoką Perską, wchodzącego w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich.



Jak wykazały badania, perła wydobyta z neolitycznego grobu znajdującego się na stanowisku pochodzi z okresu 5547-5235 r. p.n.e. i jest najstarszą naturalną perłą odnalezioną na świecie.



Dotychczas najstarszą znaną perłą była tzw. perła Jomon sprzed około 5500 lat odkryta w Japonii, której nazwa pochodzi od neolitycznej kultury w historii Japonii.



Najnowsze znalezisko sprzed około 7500 lat jest ostatnim z serii odkryć dokonanych przez francuskich naukowców na Półwyspie Arabskim.



Według wyników badań francuskiej misji archeologicznej - opublikowanych w wydawnictwie „Arabian Archaeology and Epigraphy” – w ostatnich latach odkryto łącznie 101 pereł z okresu neolitu, będących wytworami perłopławów z gatunków Pinctada margaritifera oraz Pinctada radiata, cenionych ze względu na wysoką jakość morskich pereł.



Zdaniem autorów publikacji Wincentego Charpentier i Zofii Mery, odkrycie pereł na cmentarzysku z okresu neolitu świadczy o istnieniu prehistorycznej tradycji morskich połowów, która na wybrzeżach Półwyspu Arabskiego obecnie zanikła.



Mimo że nurkowanie było trudne i niebezpieczne dla mieszkańców wybrzeża w okresie neolitu, perły i macica perłowa były ważnymi zasobami dla członków lokalnych społeczności.



Badania przeprowadzone na neolitycznym cmentarzysku w emiracie Umm al-Kajwajn pozwoliły ustalić, że perły wykorzystywano podczas rytuałów pogrzebowych, zwykle umieszczając je na twarzy zmarłej osoby, najczęściej nad górną wargą.



W V tysiącleciu p.n.e. zaznaczano też różnicę płci - naturalne perły przewiercone na wylot związane były z kobietami, zaś perły z wywierconym do połowy wgłębieniem przeznaczone były dla mężczyzn. (PAP)



jot/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17