Na Warmii przypomną kolonizacyjne zasługi wielkiego astronoma

Pamiątkowe tablice, informujące o nieznanej powszechnie dziedzinie działalności wielkiego astronoma, są częścią unijnego projektu "Kopernik Warmiakiem", przypominającego jego związki z tym regionem. Zostaną one odsłonięte w 38 warmińskich miejscowościach.



W latach 1516-1521 Mikołaj Kopernik - jako ówczesny administrator dóbr Kapituły Warmińskiej - przeprowadził powtórną kolonizację wsi w okolicach Olsztyna i Pieniężna, wyludnionych i zniszczonych po wojnach polsko-krzyżackich. Zakładał nowe osady i zasiedlał opuszczone grunty głównie polskimi osadnikami z Mazowsza.



Poświęcony tej misji rękopis Mikołaja Kopernika zachował się w zbiorach archiwum Kapituły Warmińskiej we Fromborku. Lokacje opuszczonych łanów opisał na 15 stronach księgi gospodarczej pod łacińskim tytułem "Locationes mansorum desertorum".



Pierwsza z tablic upamiętniających osadnicze zasługi Kopernika zostanie odsłonięta w sobotę po południu w Ługwałdzie k. podolsztyńskich Dywit podczas lokalnego festynu "Święta Małego Dzwonu".



Pochodzący z początku ubiegłego wieku dzwon pełnił ważną rolę w życiu przedwojennej wiejskiej społeczności. Bił każdego dnia w południe, ogłaszał też alarmy lub śmierć któregoś z mieszkańców.



Zdaniem sołtysa Ługwałdu, Romana Krawca, zarówno odsłonięcie tablicy informującej o założeniu wsi przez Kopernika jak i przywrócenie przedwojennej tradycji z biciem w dzwon, przyczyni się do integracji lokalnej społeczności.



"Szukamy własnych korzeni, chcemy mieć swoją lokalną historię" - powiedział Roman Krawiec. Jak dodał, po II wojnie światowej w Ługwałdzie pozostały zaledwie trzy rodziny Warmiaków. Pozostali mieszkańcy to ludność napływowa, większość osiedliła się we wsi w ostatnich latach.(PAP)



mbo/ mhr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17