Na Polach Grunwaldu są już harcerze, rycerze i rzemieślnicy

Choć inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się w sobotę na Polach Grunwaldu w najlepsze trwają już przygotowania do niej. Rozbito już pierwsze obozy rycerskie a po Polach spacerują ludzie ubrani w średniowieczne stroje: panie w lnianych sukniach, panowie w rajtuzach i lnianych koszulach.



W Grunwaldzie jest też już Jacek Szymański, grafik komputerowy spod Warszawy, który od 20 lat wciela się w inscenizacji bitwy w rolę króla Władysława Jagiełły.



"Moja rola, mimo niezbyt wielkiej dynamiki w inscenizacji, mi nie zbrzydła, choć Wielkiego Mistrza jeszcze nie ma już mogę zapewnić, że tegoroczny rezultat bitwy będzie taki, jak być powinien, czyli pokonamy Krzyżaków" - mówił w środę na konferencji prasowej Szymański vel Jagiełło.



Pierwsze kramy rozbili już pod Grunwaldem rzemieślnicy. Można u nich kupić drewniane lub gliniane naczynia, ubrania z epoki, elementy uzbrojenia (od drewnianych mieczy i plastikowych hełmów po strzały z gęsimi lotkami) i stylizowaną na średniowieczną biżuterię. Na jednym z kramów sprzedawane jest też mydło i zioła.



"Im bliżej soboty tym kramów będzie znacznie więcej" - zapewnił PAP wójt Grunwaldu Henryk Kacprzyk.



Na Polach Grunwaldu jest też już 1,6 tys. harcerzy z drużyn grunwaldzkich oraz skauci z Rosji, Litwy, Białorusi i 6 Czechów. Wszyscy uczestniczą w Ogólnopolskim Zlocie Harcerskim, a w sobotę podczas inscenizacji bitwy harcerze - tradycyjnie już - będą zabezpieczali pas tzw. ziemi niczyjej oraz będą pomagali służbom sanitarnym.



Zlot drużyn grunwaldzkich odbywa się w tym roku po raz 41. Organizatorzy inscenizacji bitwy szacują, że w sobotę na Pola Grunwaldu może przyjechać nawet 50 tys. osób z całej Polski. (PAP)



jwo/ mlu/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a