Na Litwie 70. rocznica masowych wywózek na Syberię

"Tragedia Litwy nie była wyłącznie tragedią Litwinów. Wysyłano i niszczono Rosjan, Polaków, Żydów" - powiedziała we wtorek przewodnicząca Sejmu Irena Degutiene podczas uroczystego posiedzenia litewskiego parlamentu, inaugurującego rocznicowe obchody.



Dodała, że "na Litwie nie ma rodziny, która nie zostałaby dotknięta represjami".



W 1940 roku, po zajęciu Litwy przez ZSRR, rozpoczęła się szeroko zakrojona akcja deportacyjna i represje polityczne wobec ludności cywilnej.



W dniach 14-18 czerwca 1941 roku nastąpiła pierwsza fala masowych wywózek ludności litewskiej na Syberię. Szacuje się, że wywieziono wtedy blisko 20 tys. osób, niezależnie od ich pochodzenia i pozycji społecznej. Represje trwały do 1952 roku. Zesłano 132 tys. mieszkańców Litwy. Szacuje się, że 28 tys. - głównie dzieci i osoby starsze - nie przeżyło drogi na Sybir.



Największą część osób represjonowanych stanowili Litwini. Tragedia dotknęła też Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Przypuszcza się, że stanowili oni grupę około 1600 osób. Ich losów do końca nie poznano.



14 czerwca jest obchodzony na Litwie jako Dzień Żałoby i Nadziei. Przed południem odbyło się uroczyste posiedzenie Sejmu. Po południu na stacji kolejowej w Nowej Wilejce, skąd tysiące represjonowanych udało się w swą ostatnią podróż, odbyła się Godzina Pamięci. Wieczorem w katedrze wileńskiej odbędzie się msza w intencji ofiar wywózek.



W całym kraju czynne są wystawy okolicznościowe przypominające o "czarnym czerwcu", koncerty i spotkania z zesłańcami.



Z Wilna Aleksandra Akińczo(PAP)



aki/ az/ ap/ krf/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17