Mysia epopeja w cieniu Wikingów

Od końca VIII do połowy X w. Wikingowie z Norwegii docierali do Szkocji i szkockich wysp, Irlandii i wyspy Man, leżącej w archipelagu Wysp Brytyjskich. Zakładali osady. Jednocześnie wypuszczali się coraz dalej na północny Atlantyk, zatrzymując się na Wyspach Owczych, Islandii, Grenlandii, a nawet Nowej Fundlandii - wyspie położonej u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej. Historycy uważają, że na swoje wyprawy zabierali zwierzęta domowe - konie, owce, kozy i kury, oraz rozmaite zapasy. Na ich łodzie trafili też pasażerowie na gapę - myszy.



Czas, w jakim myszy domowe opanowywały półkulę północną, określili członkowie międzynarodowego zespołu naukowców z Wielkiej Brytanii, USA, Islandii, Danii i Szwecji. Było to możliwe dzięki analizie tzw. DNA mitochondrialnego i wykorzystaniu technik, które pozwalają określać podobieństwo genetyczne (a co za tym idzie - również stopień pokrewieństwa) pomiędzy populacjami lub osobnikami.



Za materiał do badań posłużyła im kolekcja próbek DNA, pochodzących od myszy współczesnych, które porównano z próbkami archiwalnymi, pochodzącymi nawet z X-XII w. Badano próbki mysiego DNA z dziewięciu ośrodków - z Islandii, z grenlandzkiego miasta Narsaq i z czterech miejsc w pobliżu archeologicznych stanowisk związanych z Wikingami w pobliżu L’Anse aux Meadows (na Nowej Funlandii). Próbki historyczne pochodziły z osad na wschodzie i zachodzie Grenlandii oraz czterech stanowisk archeologicznych na Islandii.



Badacze wytypowali szlaki, którymi przodkowie współczesnych myszy, na pokładach łodzi Wikingów, podbijali świat. Ich zdaniem na początku X w. myszy reprezentujące podgatunek M. m. domesticus przemieściły się na łodziach Wikingów (jako pasażerowie na gapę) do Islandii. Trafiły tam z Norwegii lub północnej części Wysp Brytyjskich. Z kolei z Islandii gryzonie te dostały się aż do osad na Grenlandii. Ich potomkowie wciąż żyją na Islandii. Jednocześnie okazało się, że pierwsze myszy, które skolonizowały Grenlandię, dawno wymarły, a ich miejsce zajęły inne, również przemycone, myszy z podgatunku M. m. musculus. Przywlekli je tam Europejczycy z drugiej fali migracji.



"Historia ludzkiego osadnictwa w ciągu ostatniego tysiąclecia ma odzwierciedlenie w sekwencji genetycznej DNA mitochondrialnego u myszy. Jesteśmy w stanie dopasować schematy (przemieszczania się – przyp. PAP) populacji ludzkich i mysich" - zauważa dr Eleanor Jones związana z University of York i z Uppsala University. (PAP)



zan/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a