Muzeum w Grunwaldzie zbiera na zrobienie silikonowej figury Jagiełły

"Mamy nadzieję, że goście, którzy przyjadą na inscenizację bitwy zajrzą do swojego trzosa i dorzucą się do zrobienia figury króla Jagiełły. Gdyby każdy z tysięcy gości wrzucił choć po 2 zł to już się uzbiera znaczna kwota" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej Szymon Drej.



Skarbonka, do której można wrzucać pieniądze na wykonanie silikonowego Jagiełły ustawiona jest w budynku muzeum.



Grunwaldzkie muzeum chce mieć silikonowego Jagiełłę, bo stojący już w tym muzeum silikonowy Dżalal ad-Din, wódz Tatarów biorących udział w bitwie z 1410 roku, bardzo podoba się zwiedzającym. Figura bardzo przypomina żywą postać, ma śniadą cerę, tatarską fryzurę, jest ubrana w zbroję - wykonano ją na wystawę i konferencję o roli Tatarów w bitwie z 1410 roku. Wykonanie tej figury kosztowało 60 tys. zł.



"Fajnie by było mieć nie tylko postać wodza Tatarów, ale i naszego króla Jagiełłę" - przyznał w rozmowie z PAP Drej, którego zdaniem wykonanie postaci polskiego króla nie powinno być droższe niż wykonanie postaci Dżalal ad-Dina.



Drejowi marzy się, by postać Jagiełły siedziała na koniu. "Z tego, co się orientowałem najlepiej sprawdzają się nie konie wypchane ale takie, których szkielet odlano z plastiku i obciągnięto go prawdziwą końską skórą. Ale to są znaczne koszty, bez konia możemy się obejść. Najważniejsze, by nazbierać na króla Jagiełłę" - powiedział PAP Drej i zaapelował do tych, którzy wybierają się na Pola Grunwaldu o pamięć o zbiórce.



W polskiej ikonografii nie zachowało się wiele przedstawień króla Władysława Jagiełły. Dwa jego wizerunki (wykonane za czasów panowania króla) znajdują się na zamku w Lublinie.



Strona internetowa Wawelu podaje, że najlepszym przedstawieniem tego władcy jest jego nagrobek w krakowskiej katedrze.



Sam Długosz pisał o Jagielle, że "wzrostu był mizernego, twarzy ściągłej, chudej, u brody nieco zwężonej. Głowę miał małą, prawie całkiem łysą, oczy czarne i małe, niestatecznego wejrzenia i ciągle biegające. Uszy duże, głos gruby, mowę prędką, kibić kształtną, lecz szczupłą, szyję długą”. (PAP)



jwo/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17