Muzeum Powstania Warszawskiego na Przystanku Woodstock

Uczestnicy festiwalu zobaczą m.in. film "Miasto ruin" dokumentujący skalę zniszczeń stolicy po Powstaniu Warszawskim oraz wystawę "Solidarność społeczeństw". Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski będzie gościem Akademii Sztuk Przepięknych (ASP).



"Muzeum współpracuje z nami od dłuższego czasu. Kiedy zaczęliśmy przygotowania do festiwalu, to oczywiste stało się, że Muzeum pojawi się z szeregiem różnych projektów" - powiedział PAP rzecznik organizującej festiwal Fundacji WOŚP, Krzysztof Dobies.



Wystawa "Solidarność społeczeństw" ukaże fenomen ruchu społecznego, który zainicjował w Polsce zmiany demokratyczne i stał się symbolem siły i determinacji społeczeństwa w pokonywaniu komunistycznego reżimu. Wystawa zaprezentuje także skalę przekazywanej w latach 80. Polakom przez zachodnich sąsiadów pomocy materialnej i wsparcia duchowego.



"Polacy otrzymywali od narodu niemieckiego wtedy ogromną pomoc. To ważne przesłanie, które chcemy z pomocą Muzeum Powstania Warszawskiego przypomnieć wszystkim uczestnikom festiwalu, wśród których będzie też zapewne wielu Niemców" - zaznaczył Dobies.



Pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowali w ramach festiwalu warsztaty komiksowe, turniej gier planszowych oraz grę miejską "Przedwojenny flirt". W każdy festiwalowy wieczór woodstockowicze będą mogli wziąć udział we wspólnych śpiewach o tematyce antywojennej.



Kostrzyn nad Odrą (Lubuskie) po raz ósmy będzie gościł uczestników Przystanku Woodstock. Podczas zbliżającej się edycji festiwalu na dwóch scenach zaprezentuje się prawie 60 wykonawców z Polski i innych krajów. Wystąpią m.in.: The Prodigy (w czasie koncertu specjalne laserowo-świetlne widowisko), Plateau-Projekt Grechuta, Łąki Łan, Helloween, Airbourne i Arka Noego. Z okazji 30-lecia legendarnej grupy Republika i dziesiątej rocznicy śmierci jej wokalisty Grzegorza Ciechowskiego zaplanowano też koncert "Przystanek Republika".



Poza dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego woodstockową ASP odwiedzą: prezes NBP Marek Belka, aktorzy Jan Nowicki i Andrzej Grabowski oraz himalaiści - zdobywca Korony Himalajów i Karakorum Piotr Pustelnik oraz Kinga Baranowska, która zdobyła siedem ośmiotysięczników i chce zdobyć Koronę Himalajów.



Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.



Z danych wojewody lubuskiego wynika, że w ubiegłym roku przez trzy festiwalowe dni na polu namiotowym XVI Przystanku Woodstock przebywało ok. 350 tys. osób, a podczas najbardziej atrakcyjnych koncertów liczba uczestników festiwalu sięgała pół miliona. (PAP)



mrd/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a