Muzeum Miasta Łodzi przypomina o Janie Karskim

Celem działań łódzkiego muzeum o charakterze edukacyjnym, wystawienniczym, wydawniczym i naukowym jest popularyzacja dokonań i przesłania emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego w kontekście wielokulturowego i wielonarodowościowego dziedzictwa historycznego Łodzi.



Pierwszą fazą projektu w marcu tego roku były warsztaty edukacyjne „Śladami Jana Karskiego”, skierowane do nauczycieli łódzkich szkół. W ramach spotkań zrealizowano m.in. zajęcia terenowe w przestrzeni miejskiej. Celem warsztatów było ukazanie najważniejszych etapów życia i działalności Jana Karskiego, prezentacja odtworzonego w Muzeum Miasta Łodzi „Gabinetu Profesora”, miejsc związanych z łódzkimi śladami jego życia oraz przykładowych scenariuszy zajęć poświęconych kurierowi i jego misji.



Następnym etapem będzie stworzenie multimedialnego wydawnictwa edukacyjnego dla uczniów, nauczycieli i wszystkich pasjonatów historii. Będzie ono zawierało m.in. archiwalne dokumenty i materiały audiowizualne z wypowiedziami Karskiego oraz mieszkańców Łodzi na temat życia codziennego miasta w okresie międzywojennym i w czasie niemieckiej okupacji.



Trzecia część projektu: „Tydzień Kuriera Polskiego Państwa Podziemnego”, którą zaplanowano na wrzesień, obejmie cykl warsztatów i lekcji muzealnych dla zorganizowanych grup szkolnych oraz indywidualnych uczestników z wykorzystaniem przygotowanego multimedialnego programu edukacyjnego. Zrealizowana zostanie także gra miejska „Operacja Witold” i międzyszkolny konkurs tematyczny.



Podsumowaniem projektu będzie konferencja zorganizowana w formie panelu dyskusyjnego z tematem przewodnim „Dziedzictwo Karskiego – tolerancja i odpowiedzialność, odwaga i sprzeciw”. Wezmą w niej udział historycy, etycy i pedagodzy.



Projekt „Jan Karski – powrót bohatera” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.



Patronem medialnym projektu jest portal historyczny dzieje.pl prowadzony przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski.(PAP)



wmk/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17