Muzeum II Wojny Światowej organizuje historyczne wycieczki

Jak poinformował Mateusz Jasik z działu edukacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku terenowo-historyczny projekt „Pomorze ‘45” odbędzie się 25 marca, a jego uczestnicy będą mogli poznać wątki związane z okupacją hitlerowską Polski i Pomorza, działalnością Polskiego Państwa Podziemnego oraz historię zajęcia Pomorza w 1945 roku przez Armię Czerwoną.



Wyprawa rozpocznie się w Łapinie niedaleko Kolbud. Część przewidzianej przez organizatorów trasy wieść będzie szlakiem kolejowym, który uczestnicy pokonają na drezynie. Po drodze na widzów czekać będą rekonstruktorzy, którzy odegrają scenki ilustrujące historyczne zdarzenia.



„Niektóre z miejsc, jakie odwiedzimy w czasie projektu, będą autentycznymi miejscami wydarzeń, które rozgrywały się w czasie II wojny światowej” – powiedział PAP Jasik dodając, że nie chce zdradzać zbyt wielu szczegółów scenariusza wyprawy, aby jak największa jej część była niespodzianką dla uczestników.



W wycieczce weźmie w sumie udział ok. 150 osób, które zostaną podzielone na pięć 30-osobowych zespołów. Wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane.



Projekt „Pomorze ‘45” jest już kolejną propozycją terenowej lekcji historii organizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej. W styczniu br. w lesie pod Trójmiastem zbudowano terenową makietę, na której – także z pomocą rekonstruktorów, przeprowadzono inscenizację nawiązującą do jednej z najsłynniejszych bitew II wojny światowej - ofensywy w Ardenach z przełomu 1944 i 1945 roku.



Jak powiedział Jasik projekty terenowe Muzeum organizowane są głównie z myślą o młodych miłośnikach historii: przede wszystkim rodzinach z dziećmi. „Przedsięwzięcia te uzupełniają naszą ofertę, na którą składają się choćby projekcje filmów czy otwarte wykłady historyczne” – powiedział Jasik dodając, że wycieczki historyczne odbywać się będą mniej więcej raz na kwartał. (PAP)



aks/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17