Muzeum Holokaustu i K. Modzelewski laureatami Nagrody Orła Karskiego

Waszyngtońskie muzeum uhonorowano za - jak uzasadniła swoją decyzję Kapituła nagrody - "niesienie światu lekcji Holokaustu i mówienie mu: nigdy więcej".



"Jan Karski był człowiekiem wyjątkowej odwagi i prawości, który w czasie Holokaustu usiłował dostarczyć wiadomości o tragedii Żydów zachodnim przywódcom, a później poświęcił swoje życie upamiętnianiu Zagłady i zwalczaniu antysemityzmu. Muzeum jest głęboko zaszczycone otrzymaniem tej nagrody, która honoruje jego nadzwyczajne czyny i ważne dziedzictwo" - stwierdziła w oświadczeniu przysłanym PAP dyrektor muzeum Sara J. Bloomfield.



Finansowane z budżetu USA i prywatnych donacji Muzeum Holokaustu powstało z inicjatywy pisarza i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesela. Popierał ją m.in. mieszkający od końca wojny w USA Jan Karski.



Muzeum otwarto uroczyście w kwietniu 1993 r. z udziałem prezydenta Billa Clintona i przywódców wielu państw, m.in. ówczesnego prezydenta RP Lecha Wałęsy. Pierwszym przewodniczącym Rady Muzeum był pochodzący z Polski Miles Lerman.



W zbiorach muzeum, którego misją jest edukacja, gromadzenie dokumentacji historycznej i badania na temat Zagłady, znajduje się m.in. ponad 12 750 artefaktów, 49 mln stron dokumentów archiwalnych, 80 000 fotografii i 9000 nagrań ustnych relacji świadków Holokaustu.



W czasie prawie 20 lat istnienia Muzeum odwiedziło je ponad 30 milionów osób, w tym 91 przywódców państw. Od odwiedzenia muzeum rozpoczął swoją pierwszą wizytę w USA - w grudniu 2010 r. - prezydent RP Bronisław Komorowski.



Drugi laureat tegorocznej Nagrody Orła Karskiego, profesor Karol Modzelewski, był w latach 60. autorem napisanego razem z Jackiem Kuroniem słynnego "Listu otwartego do partii", w którym obaj dysydenci przedstawili druzgocącą krytykę systemu. Obaj zostali aresztowani przez władze komunistyczne i skazani na więzienie. List, opublikowany w wydawnictwie paryskiej „Kultury”, stał się jednym z głównych dokumentów programowych opozycji w PRL.



Nagrodę Orła Karskiego - statuetkę orła i dyplomy uznania - ufundowano z inicjatywy Jana Karskiego, bohaterskiego kuriera polskiego państwa podziemnego w czasie II wojny światowej, który jako pierwszy naoczny świadek przekazał na Zachód relację o eksterminacji Żydów.



Zmarły w lipcu 2000 r. Karski został pod koniec maja pośmiertnie uhonorowany w USA Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym amerykańskim cywilnym odznaczeniem państwowym.



Nagrodę Orła Karskiego przyznaje Towarzystwo Jana Karskiego mieszczące się w Polsce. W skład jej Kapituły wchodzą m.in. były premier RP Tadeusz Mazowiecki i Elie Wiesel.



Wśród poprzednich laureatów nagrody byli m.in.: Lech Wałęsa, Jacek Kuroń, związany z Solidarnością kapłan ks. profesor Józef Tischner, bohater powstania w Getcie Warszawskim Marek Edelman, były minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik, b. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, kardynał Stanisław Dziwisz.



Nagrodą uhonorowano także wybitnych cudzoziemców, m.in. Elie Wiesela, b. prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa, prezydenta Izraela Szimona Peresa, b. prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę.



Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)



tzal/ mc/ ura/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17