Muzeum Historii Żydów Polskich ogłosiło konkurs na mezuzę

Konkurs ma charakter międzynarodowy, adresowany jest do indywidualnych projektantów oraz firm projektowych. Uczestnicy konkursu mają przesłać swój projekt w formie elektronicznej. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 5000 zł.



Mezuza to podłużny pojemnik wykonany z drewna, metalu lub szkła, zawierający zwinięty w rurkę zwitek pergaminu z tekstem modlitwy "Szema Israel" ("Słuchaj Izraelu"). Umieszczany jest on na framugach w domach religijnych Żydów.



Projekty zgłoszone do konkursu będą oceniane przez jury, w którym zasiądą: dyrektor programowa wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich, reprezentująca Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Barbara Kirshenblatt-Gimblett; zastępca dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Zygmunt Stępiński; profesor Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie Ksawery Piwocki; profesor Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie Jerzy Porębski; prof. ASP w Krakowie i Warszawie, redaktor naczelna czasopisma "2+3D" Czesława Frejlich; wiceprezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych Michał Stefanowski.



Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich zaplanowano na koniec 2013 r. Wystawa główna muzeum będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. mkw. zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich.



Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. (PAP)



mce/ ls/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17