Muzeum Historii Niemieckiej obchodzi 25-lecie powstania

"Muzeum ukazuje Republikę Federalną jako otwarty na świat, zakotwiczony w Europie kraj" - oceniła szefowa niemieckiego rządu podczas rocznicowego spotkania w siedzibie muzeum, dawnej pruskiej zbrojowni przy głównym stołecznym bulwarze Unter den Linden. Chociaż początkowo podchodzono do nowej placówki sceptycznie, muzeum stało się z czasem uznanym miejscem wymiany poglądów i przekazywania wiedzy - dodała Merkel.



Muzeum powstało w 1987 roku z inicjatywy ówczesnego kanclerza Helmuta Kohla. Jak pisze agencja dpa, wielu naukowców obawiało się, że zgodnie z hasłem "duchowo-moralnego zwrotu", propagowanym przez Kohla po przejęciu władzy w 1982 roku, placówka będzie służyć ożywieniu "narodowo-państwowej koncepcji historii", co może prowadzić do pomijania niewygodnych faktów z przeszłości Niemiec.



Berlińskie Muzeum Historii Niemieckiej należy do najczęściej odwiedzanych placówek muzealnych w Niemczech. Co roku odwiedzane je około 800 tys. osób.



Stała wystawa dokumentuje na powierzchni 8 tys. metrów kwadratowych dzieje Niemiec od pierwszego zetknięcia się plemion germańskich z Rzymianami nad Renem i Dunajem w I wieku n.e. aż do zjednoczenia kraju w 1990 roku.



W dobudowanej w 2003 nowej części muzeum organizowane są wystawy czasowe. Dużą popularnością cieszyła się pokazana tam w 2009 roku wystawa "Niemcy i Polacy. 1.9.39. Otchłań i nadzieja", zorganizowana z okazji 70. rocznicy napaści niemieckiej na Polskę.(PAP)



lep/ kar/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a