Muzeum dostało kolekcję znaczków z czasów Wolnego Miasta Gdańska

Uroczystość przekazania daru odbyła się w Wielkiej Sali Wety gdańskiego Ratusza Głównego Miasta, w którym Muzeum ma swoją główną siedzibę.



Kolekcję przekazał gdańskiemu muzeum Wiktor Askanas, który na co dzień jest ekonomistą, wykładowcą na Uniwersytecie w New Brunswick w Kanadzie.



Jak powiedział Askanas w piątek podczas uroczystości, decyzję w sprawie przekazania zbioru swego ojca podjął wspólnie ze swoimi synami – ewentualnymi spadkobiercami zbioru. „W życiu człowieka liczą się dwie rzeczy: miłość i robienie właściwych rzeczy. Przekazanie tej kolekcji jest właśnie taką właściwą rzeczą” – powiedział Wiktor Askanas.



Ofiarodawca wyjaśnił, że niewiele wie na temat pochodzenia filatelistycznej kolekcji. Poinformował, że jego ojciec otrzymał klaser zawierający zbiór jako nagrodę za działalność w polskim wojsku. Nie wiadomo, do kogo należał on wcześniej.



„Ponieważ jednak w klaserze znalazło się bardzo wiele próbnych druków, można podejrzewać, że założył go ktoś pracujący przy tworzeniu druków filatelistycznych” – powiedziała PAP rzecznik prasowy Muzeum, Monika Kryger.



Kolekcja obejmuje ponad dwa tysiące znaczków, listów oraz kart pocztowych wyprodukowanych między 1920 a 1939 rokiem w Gdańsku. Do najcenniejszych elementów zbioru należą m.in. trzy oryginalne klisze drukarskie, znaczek nadrukowany do połowy na podwójnej siatce czy przyklejony do wysłanego listu walor o nominale 10 000 000 marek z podwójnie kreślonym „k” w wyrazie „mark”.



Kolekcja została wstępnie wyceniana na 156 tysięcy złotych. Jednak - jak podkreślają pracownicy muzeum, jej rzeczywista wartość może sięgać nawet 500 tys. zł. Wstępna wycena nie objęła bowiem wielu wchodzących w skład kolekcji druków: ich wartości nie sposób ustalić, bo wcześniej nie były one znane na rynku filatelistycznym.



Muzeum chce zdigitalizować cały zbiór i w takiej formie udostępnić go zainteresowanym osobom. (PAP)



ask/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17