Mury dawnego ratusza odkryto w Nowym Targu

"Po odkryciu starych murów na plac budowy weszli archeolodzy, którzy odnaleźli również dwie monety nieokreślonego na razie pochodzenia oraz fragmenty starej ceramiki" – powiedział Piotr Rayski–Pawlik z nowotarskiego Urzędu Miasta.



Zabytkowy fundament został odkryty po zdjęciu wierzchniej warstwy ziemi, między obecnym ratuszem, a stojącym w rynku pomnikiem Władysława Orkana. W obrębie znaleziska prace budowlane zostały przerwane. "Obecnie trwają tam specjalistyczne prace badawcze, których wynik poznamy za kilka tygodni" – mówił Rayski–Pawlik.



Decyzję o tym, co stanie się z fundamentami oraz ze znalezionymi przedmiotami podejmie Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie, który za pośrednictwem delegatury w Nowym Targu objął nadzór nad pracami archeologicznymi.



Przebudowa rynku miejskiego w Nowym Targu rozpoczął się na początku kwietnia tego roku. Rewitalizacja będzie kosztowała 4 mln 850 tys. zł i będzie polegała m.in. na całkowitej wymianie nawierzchni. Wysokie drzewa zasłaniające ratusz będą zastąpione drzewami i krzewami niskopiennymi. Na rynku ma także powstać fontanna. Istniejące trawniki w znacznej mierze mają być przykryte kamiennymi płytami.



Do końca XVIII wieku nowotarski rynek posiadał drewnianą zabudowę, którą strawił pożar w 1784 r. Dawny ratusz, którego fundamenty zostały odkryte, został zbudowany prawdopodobnie w połowie XVIII w. Z archiwalnych dokumentów wynika, że dawny ratusz był nakryty gontowym dachem i otoczony był podcieniami, wspartymi na słupach. Posiadał też wieżę. Oprócz siedziby władz miejskich znajdowało się tu także więzienie.



Obecny ratusz z połowy XIX jest budynkiem w stylu neoklasycystycznym, dwukondygnacyjnym. Front ratusza stanowi wieża zegarowa, która posiada przeszkloną latarnię, nakrytą hełmem z iglicą.



Nowy Targ jest najstarszym miastem Podhala i głównym ośrodkiem handlowym tego regionu. Przywilej lokacji Nowego Targu nadany przez Kazimierza Wielkiego pochodzi z 1346 roku. Miasto powstało, w widłach Białego i Czarnego Dunajca, w tym też czasie wykształcił się jego miejski układ urbanistyczny z dużym centralnym rynkiem, od którego na wschód i zachód odchodziła jedna ulica. Kazimierz Wielki był również fundatorem pierwszego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny, będącej patronką miasta.



Dzięki licznym przywilejom królewskim i rozwojowi rzemiosła miasto szybko się rozwijało. Już w 1396 roku Nowy Targ był ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym z działającymi w pełnym składzie władzami samorządowymi. Od początku XV wieku był zaś miastem królewskim i siedzibą starosty. W XVI wieku miasto uzyskało prawo składowania wielickiej soli i olkuskiego ołowiu, pobierania cła od wiezionych z Węgier towarów, a kolejni królowie Polski zezwalali na regularne organizowanie jarmarków w Nowym Targu. (PAP)



szb/ rda/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a