Miasto Pieniężno bliskie przejęcia średniowiecznego zamku

Prywatni właściciele nie remontowali zabytku, przez co stan obiektu się pogarszał.



"Decyzja urzędu miasta w Pieniężnie jest jedyną dobrą decyzją, jaką można było w tej sytuacji podjąć" - powiedziała PAP o działaniach samorządowców z Pieniężna szefowa elbląskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków, Maria Gawryluk.



Kierownik wydziału inwestycji oraz wydziału promocji Urzędu Miasta w Pieniężnie Mateusz Sobieszczuk poinformował PAP, że formalności zmierzające do przejęcia średniowiecznego zamku z rąk prywatnych właścicieli są "na najbardziej końcowym z możliwych etapie". "Czekamy na wpisanie nas przez sąd do hipoteki obiektu" - powiedział Sobieszczuk. Wyjaśnił, że gdy sąd taki wpis uczyni, miasto będzie musiało pokryć zobowiązania obecnych właścicieli wynoszące ok. 14 tys. zł.



"Jesteśmy na to gotowi, mamy też zapewnione pieniądze na prace zabezpieczające w zamku. Wystąpimy też o wsparcie do ministerstwa kultury" - powiedział Sobieszczuk.



Urząd Miasta i Gminy Pieniężno sprzedał średniowieczny zamek w 2000 roku osobie prywatnej. Wkrótce po kupieniu zamku inwestor zmarł, a jego spadkobiercy nie byli zainteresowani utrzymywaniem zamku w Pieniężnie.



"Spadkobiercy nabywcy zamku nie wywiązywali się z żadnych umów zawartych podczas sprzedaży zamku, nie czynili w nim żadnych napraw, skutecznie unikali kontaktu z urzędem konserwatora. Przez ich działania, a w zasadzie ich brak, w dachu zamku zrobiła się dziura. Do dziś jest ona niezałatana" - tłumaczyła Gawryluk.



W 2008 roku Pieniężno wszczęło procedurę odzyskiwania zabytku. Sobieszczuk powiedział, że miasto powołało się przy tym na zapis w akcie notarialnym, który stwierdzał, że w razie braku wykonywania niezbędnych prac obiekt może zostać właścicielom odebrany.



"Po drodze okazało się, że spadkobiercy właściciela nie spłacili też zobowiązań finansowych wobec Skarbu Państwa i osoby fizycznej. Dopiero niedawno część z tych długów uregulowali, inna część została im umorzona, zostało w sumie ok. 14 tys. zł, co pokryjemy" - wyjaśnił Sobieszczuk.



Samorząd Pieniężna po przejęciu zamku i zabezpieczeniu go zamierza sprzedać obiekt kolejnemu inwestorowi. "W założeniach i programie funkcjonalno-użytkowym dla tego obiektu przewidziana jest funkcja hotelu oraz centrum szkoleniowo-informacyjnego" - zaznaczył Sobieszczuk.



Gawryluk oceniła, że "taka droga dla tego obiektu jest najrozsądniejsza" i zapewniła, że służby konserwatorskie pomogą miastu w znalezieniu poważnego inwestora.



Zamek w Pieniężnie zbudowano w XIV wieku. Przez lata był on własnością kapituły warmińskiej, która ustanowiła tu siedzibę jednego z trzech swoich komornictw. W latach 1517-1519 często przebywał w tym zamku Kopernik jako administrator dóbr wspólnych kapituły, stąd przeprowadzał lokacje kolejnych wsi.



Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Mirosław Garniec w książce "Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach" piszą, że w latach 20. XX wieku była w zamku szkoła, a w początkach lat 30. - także muzeum ziemi ojczystej. Z ich informacji wynika, że zamek po II wojnie nie był użytkowany. (PAP)



jwo/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a