Miasto Gdańsk chce uratować stoczniowy dźwig

Jak poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy prezydenta Gdańska, Antoni Pawlak, z propozycją odsprzedania dźwigu zwrócił się do magistratu człowiek, który go kupił od Stoczni Gdańsk. Pawlak zaznaczył, że stocznia nie uprzedziła miasta o planach sprzedaży dźwigu.



Władze miasta postanowiły uratować urządzenie przed zezłomowaniem i wydzierżawić dźwig z myślą o przyszłym zakupie urządzenia. Jak nieoficjalnie ustaliła PAP w rozmowie z jednym z pracowników magistratu, natychmiastowy zakup dźwigu jest niemożliwy ze względu na komplikacje podatkowe.



Sprawa dzierżawy, a następnie zakupu urządzenia przez miasto ma być przedyskutowana przez miejskich radnych podczas najbliższego posiedzenia Rady Miasta, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Jak poinformował Pawlak, ewentualne kwestie finansowe (koszty dzierżawy czy zakupu dźwigu), będą dopiero ustalane.



Zespół większych i mniejszych stoczniowych dźwigów – widocznych z wielu punktów w centrum miasta, jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Gdańska. Tylko część urządzeń należy do Stoczni Gdańsk, część znajduje się na terenie, który w niedalekiej przyszłości ma zostać na nowo zagospodarowany – powstaną tam mieszkania oraz budynki biurowe i handlowe.



aks/ mlu/




Dyskusja na dany temat:




Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17