Małopolskie: wyruszył XIII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

W taborze jadą cztery zabytkowe cygańskie wozy pochodzące ze zbiorów tarnowskiego muzeum, ciągnięte przez konie oraz samochody i autobusy. Według prowadzącego tabor Adama Bartosza, w drogę wyruszyło około 150 osób: Romów z Polski i zagranicy, a także Polaków, jednak liczba uczestników będzie się zmieniać w trakcie trwania imprezy.



„Niektórzy dojeżdżają, inni dojeżdżają na kolejne obozowiska. To przedsięwzięcie spontaniczne, a dokładny czas wyjazdów, postojów, popasów liczyć należy wedle słońca i końskich nastrojów” - zaznaczył Bartosz.



Celem wędrówki jest leżąca nieopodal Tarnowa wieś Szczurowa oraz inne okoliczne miejscowości, w których spoczywają Romowie, pomordowani w czasie II wojny światowej.



„Przez kolejne dni Taboru Pamięci oddamy hołd zmarłym w miejscach ich spoczynku. Tabor przypomina tych, których życie zostało przerwane, ale i przybliża romskie tradycje, wędrowne życie, język i muzykę” - dodał prowadzący tabor.



Bazą dla taboru będzie obozowisko w parku w Szczurowej, skąd wozy taborowe będą rozjeżdżać się do kolejnych miejscowości. W poszczególnych dniach będą to: Żabno, Bielcza i Borzęcin.



W czwartek zaplanowano uroczystość odsłonięcia nowego pomnika nagrobnego na mogile pomordowanych Romów w Żabnie. Spoczywa tam 49 Romów niemieckich oraz 12 węgierskich, zamordowanych przez Niemców w 1943 roku. Nowy pomnik nagrobny powstał dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.



W sobotę w obozowisku w Szczurowej wystąpi z koncertem cygańska Kapela Alojza Pompy ze Słowacji. Dla chętnych, którzy przybędą z instrumentami muzycznymi, odbywać się tam będą codziennie warsztaty muzyki cygańskiej. W obozowisku będzie też prezentowana wystawa fotograficzna: „Cygany jadą...”.



Pierwszy Tabor Pamięci Romów zorganizowany został w lipcu 1996 roku, 32 lata po tym, jak władze PRL zakazały Cyganom wędrowania po polskich drogach. Zdarzenie miało przypomnieć nie tylko tamten zakaz, lecz również zagładę tego narodu z rąk nazistów niemieckich.



Organizatorem taboru jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie, a współorganizatorem – gmina Szczurowa. Jego pomysłodawcą jest znany etnograf Adam Bartosz, b. dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który w 1979 roku utworzył w muzeum pierwszą na świecie stałą ekspozycję o historii i kulturze Romów.



Projekt zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji, w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. (PAP)



rgr/ mlu/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a