29 maja uroczystość uhonorowania Jana Karskiego Medalem Wolności

Oprócz bohaterskiego kuriera polskiego podziemia, który w czasie II wojny światowej przekazał na Zachód pierwsze relacje o zagładzie Żydów, Medalem Wolności odznaczonych zostanie jeszcze 11 innych osób, w tym wybitni politycy, działacze i artyści.



Prezydencki Medal Wolności to najwyższe cywilne odznaczenie państwowe w USA obok analogicznego Medalu Kongresu. Przyznaje się go corocznie osobom, które - jak mówi komunikat Białego Domu - "wniosły szczególnie ważny wkład do sprawy bezpieczeństwa i interesów narodowych USA, pokoju na świecie, albo w dziedzinie kultury i innych znaczących sferach działalności".



Medalem honoruje się także cudzoziemców. Z Polaków odznaczono nim m.in. byłego prezydenta Lecha Wałęsę, doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy'ego Cartera, Zbigniewa Brzezińskiego (naturalizowanego obywatela USA) i nie żyjącego już byłego dyrektora sekcji polskiej Radia Wolna Europa, Jana Nowaka-Jeziorańskiego.



Nie wiadomo jeszcze, kto odbierze medal dla Jana Karskiego, który zmarł w lipcu 2000 roku i nie ma - według informacji środowisk polonijnych - krewnych, którzy byliby stanie przybyć na uroczystość.



Według nieoficjalnych informacji, medal odbierze być może Lech Wałęsa. "Są pogłoski, że to będzie Wałęsa" - powiedziała PAP Wanda Urbańska, dyrektor organizacji Jan Karki US Centennial Campaign, która prowadziła lobbing na rzecz uhonorowania medalem Karskiego. Biały Dom nie podjął jednak jeszcze decyzji w tej sprawie.



Według procedury ustalonej w wypadku medali przyznawanych cudzoziemcom pośmiertnie kraj, z którego pochodzi uhonorowany, sugeruje tylko kto mógłby odebrać medal, ale decyduje o tym ostatecznie rząd amerykański.



W wypadku Karskiego sugestie na temat tego, kto powinien odebrać medal, przekazał rząd RP oraz środowiska polonijne zaangażowane w lobbing na rzecz jego odznaczenia, w tym głównie wspomniana Jan Karski US Centennial Campaign.



Administracja USA waha się na razie z aprobatą Wałęsy jako osoby proponowanej do odebrania medalu. "To nie jest łatwa kandydatura dla Białego Domu. Jest parę różnych opcji, czekamy na jego decyzję. To jest decyzja amerykańska" - powiedział PAP zastrzegający sobie anonimowość polski dyplomata.



Według innego źródła, zastrzegającego sobie anonimowość, administracja USA waha się z kandydaturą Wałęsy, gdyż nie chce "upolityczniać" uroczystości wręczania medali.



Oprócz Karskiego, Prezydenckim Medalem Wolności uhonorowani będą: była sekretarz stanu USA Madeleine Albright, prezydent Izraela i były dwukrotny premier tego kraju Szimon Peres, astronauta i były senator John Glenn, słynny pieśniarz Bob Dylan, powieściopisarka i pierwsza czarnoskóra laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Toni Morrison, były działacz ruchu na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów John Doar, lekarz-epidemiolog William Foege, japońsko-amerykański dysydent Gordon Hirabayashi, który przeciwstawił się internowaniu w obozach Japończyków w USA w czasie II wojny światowej, działaczka ruch praw kobiet i związkowców latynoskich Dolores Huerta, założycielka Girl Scouts (dziewczęcego harcerstwa) Juliette Gordon Low (pośmiertnie) oraz wybitna trenerka koszykówki kobiecej Pat Summitt.



Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)



tzal/ ap/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17