Ludzkie szczątki sprzed 3 tys. lat odkryte w grotach w Nepalu

Odkrycia dokonano na terenie dawnego Królestwa Mustang, jak nazywano buddyjskie Królestwo Lo - formalnie niezależną monarchię będącą częścią Nepalu - położone na wyżynie o wysokości 2500 metrów n.p.m. nad rzeką Kali Gandaki w prowincji Dhawalagiri w środkowo-zachodnim Nepalu.



Jak poinformował archeolog Mohan Singh Lama z nepalskiego Urzędu Archeologicznego, naukowcy zbadali dotąd dziewięć grot w rejonie badań i odnaleźli ślady osadnictwa zamieszkującego je w starożytności ludu, po którym pozostały unikalne pochówki sprzed ok. 3 tys. lat, umieszczone w grotach.



Znaleziska pochodzą z czasów, kiedy przedstawiciele starożytnych kultur znad doliny Indusu oraz Chin zaczęli docierać na tereny dzisiejszego Nepalu przez Indie i Wyżynę Tybetańską.



Według M. Singh Lamy, starożytni mieszkańcy grot grzebali swoich zmarłych w ich wnętrzu, pozostawiając w grobach rozmaite naczynia i przybory oraz biżuterię. Archeolodzy odnaleźli w grotach kwadratowe groby z ludzkimi szkieletami, przykrytymi dużą ilością przedmiotów, chociaż wiele grobów zostało obrabowanych przed wiekami.



W grotach odnaleziono też wiele młodszych artefaktów z okresu buddyjskiego, w tym kamienne inskrypcje, malowidła i teksty religijne w języku tybetańskim.



Badane groty, do których niewielkie wejścia znajdują się na wysokości kilku metrów powyżej poziomu podstawy skalnej ściany, tworzą wewnątrz podobne do labiryntu struktury. Archeolodzy nie ustalili dotychczas, w jaki sposób mieszkańcy grot dostawali się do swoich siedzib.



Zespół naukowców pod kierunkiem Marka Aldenderfera, archeologa z Uniwersytetu Kalifornijskiego, prowadzi badania w Nepalu od 2008 roku. (PAP)



jot/ ula/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17