Lubuskie: tunel w Kostrzynie nad Odrą odkrywa swoje tajemnice
Nadal jednak nieznany jest wiek powstania tej budowli - powiedział PAP Krzysztof Socha z Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą.
„Początkowo myśleliśmy, że tunel może być związany z okresem średniowiecznym, cegła użyta do jego budowy przypomina bowiem gotycką. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy właśnie wówczas powstał, bo nie można wykluczyć, że do jego budowy użyto cegły rozbiórkowej" - wyjaśnił Socha.
Jako pierwsi do tunelu weszli członkowie Stowarzyszenia Perkun oraz Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca”. Ustalili, że długość tunelu wynosi 20,5 m, przy 1,8 metra szerokości i 3 m wysokości. Tunel ma także odnogę - mniejszy tunel zasypany w odległości około 5 m od połączenie z głównym tunelem. W obu znajduje się około 30 cm wody, miejscami zalega do pół metra mułu. Na dnie spoczywają drewniane bele i deski.
„Wydaje się, że pierwotnie wypełniały one wnęki, które zarejestrowano w bocznych ścianach. Niewykluczone, że w mule mogą zalegać również inne zabytki. Z tunelu wyciągnięto m.in. butelki, naczynia oraz ich fragmenty, które wstępnie można datować na XVII i XVIII wiek. Część z tych zabytków odnaleźliśmy w zasypisku, a część zalegała w mule” - tłumaczył Socha.
Dokładne oględziny tunelu potrwają kilka tygodni. Odkrywcy planują m.in. badania zaprawy murarskiej użytej do budowy tunelu i badania dendrochronologiczne desek i bali, co powinno pozwolić na w miarę precyzyjne określenie wieku tej budowli, a być może także jej funkcji.
Na tajemniczy tunel archeologowie natknęli się w czerwcu tego roku. Wówczas rozpoczęły się prace archeologiczne ruin zamku, który od XVI wieku znajdował się w obrębie twierdzy Kostrzyn. Podczas kolejnych miesięcy zespół odsłonił liczne obiekty architektoniczne, z różnych faz funkcjonowania zamku. Wśród nich: pozostałości wieży narożnej, relikty fundamentu zamkowego, a także fragment wspomnianego tunelu.
Rozpoczęcie budowy zamku kostrzyńskiego przypisuje się Joannitom. Warownię ukończyli i rozbudowali w XV wieku Krzyżacy. Prawdopodobnie budowla była otoczona z trzech stron fosą. W latach 1535-1537 zamek został przebudowany przez Jana Kostrzyńskiego, który uczynił z Kostrzyna twierdzę, otaczając najważniejsze budynki masywnymi murami i bastionami.
Zamek zyskał wówczas renesansowy charakter i był centrum administracyjnym Nowej Marchii. W późniejszych latach budowla podupadała, a po zniszczeniach z roku 1758 została odbudowana w 1770 r. Na przestrzeni lat zamek pełnił rolę więzienia, szpitala, garnizonu, a także muzeum. Po II wojnie światowej pozostały po nim jedynie piwnice. (PAP)
mmd/ hes/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17