Lublin: rozpoczęły się „Dni Majdanka”

„Podczas tegorocznych +Dni Majdanka+ wiele uwagi poświęconych będzie edukacji w miejscach pamięci” - powiedziała rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk.



W środę z ofertą edukacyjną muzeum na Majdanku zapoznawali się działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego. „Próbujemy aktywizować odwiedzających, zmieniać widza, który tylko słucha i ogląda, na widza aktywnego, który współuczestniczy, próbuje sam tworzyć sensy historii” – powiedział dziennikarzom kierownik działu edukacji muzeum Wiesław Wysok.



Dodał, że muzeum przygotowało koncepcje lekcji muzealnych i warsztatów historycznych, podczas których młodzież samodzielnie studiuje dokumenty, bada losy konkretnych ludzi, spisuje wspomnienia członków swoich rodzin. W tych zajęciach wykorzystywany jest m.in. dziennik napisany przez Jadwigę Jankiewicz, uczennicę z Warszawy, która przez kilka miesięcy była więziona na Majdanku. „Młodzież czyta ten dziennik i może sobie wyobrazić, co przeżyła ta dziewczynka, odnosząc to do swoich doświadczeń” – dodał Wysok.



Działacze ZNP złożyli hołd nauczycielom – ofiarom Majdanka. Odczytano nazwiska 23 pedagogów, którzy ponieśli śmierć w obozie. Pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, upamiętniającym wymordowanych na Majdanku ludzi, złożone zostały kwiaty.



W czwartek w muzeum zaplanowano sesję naukową poświęconą tendencjom rozwojowym edukacji w miejscach pamięci narodowej w Polsce, w której wezmą udział naukowcy oraz pracownicy muzeów. Piątek poświęcony będzie na spotkania z byłymi więźniami Majdanka; zaprezentowane też zostaną wybrane eksponaty ze zbiorów muzeum, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających oraz fotografie lotnicze terenów obozu wykonane w latach 1944–1946. Jedno ze spotkań poświęcone będzie badaniom archeologicznym prowadzonym na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze, gdzie znajduje się filia muzeum na Majdanku.



„Dni Majdanka” zakończą się w sobotę. Tego dnia zwiedzanie obiektów i ekspozycji muzealnych z przewodnikiem będzie bezpłatne.



Hitlerowski obóz koncentracyjny na Majdanku istniał w latach 1941-1944. Spośród prawdopodobnie 150 tys. ludzi, którzy byli tu więzieni, życie straciło około 80 tys. Największą grupę ofiar stanowili Żydzi zwożeni do obozu z całej Europy. Więźniowie byli mordowani w egzekucjach i w komorach gazowych, umierali na skutek głodu, pracy ponad siły, chorób. (PAP)



kop/ ls/ mag/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17