Lublin: powstało internetowe kalendarium zagłady Żydów

Kalendarium opisuje 1456 wydarzeń, które miały miejsce w okresie od września 1939 roku do lipca 1944 roku i są związane z eksterminacją ludności żydowskiej zamieszkującej Lublin i Lubelszczyznę. „Będzie ono jeszcze systematycznie uzupełniane” - zapowiedziała Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN na piątkowej konferencji prasowej.



Jak podkreśliła, utworzone w ośrodku kalendarium jest nowoczesnym narzędziem, które zawiera nie tylko tradycyjną „wiedzę książkową”, ale też materiały archiwalne i multimedialne – nagrania, fotografie, relacje świadków.



Przy każdym z opisywanych wydarzeń są zamieszczone odnośniki do opisów miejsc (budynków, placów czy instytucji) oraz jego uczestników lub osób z nim związanych. Oprócz wykazu źródeł informacji i bibliografii dołączone są także relacje i wspomnienia świadków tych wydarzeń w formie tekstowej, dźwiękowej lub wideo, oraz fotografie i dokumenty, a także opracowania historyków czy nagrania wykładów ekspertów zajmujących się problematyką zagłady.



„To powiązanie miejsc, uczestników, kontekstów wydarzeń wytworzyło ogromną informacyjną sieć w kalendarium” - podkreślił współtwórca kalendarium Łukasz Kijek. Jak tłumaczył, kalendarium jest tak skonstruowane, że umożliwia swobodne poruszanie się po „sieci informacji”; np. osoba zainteresowana jakąś postacią, uczestnikiem danego wydarzenia po kliknięciu na odnośnik z nazwiskiem otrzymuje też informacje, w jakich innych wydarzeniach ta postać uczestniczyła i może przechodzić do opisu tych wydarzeń.



Wydarzenia w kalendarium zostały uporządkowane w czterech kategoriach tematycznych: życie i zagłada Żydów w Lublinie, zagłada Żydów na Lubelszczyźnie, polityka władz Generalnego Gubernatorstwa wobec ludności żydowskiej oraz polityka władz III Rzeszy wobec ludności żydowskiej.



Kalendarium powstało na podstawie materiałów uzyskanych w wyniku kwerend prowadzonych w Archiwum Państwowym w Lublinie, Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, a także z wykorzystaniem archiwum i dokumentacji, którą od wielu lat gromadzi Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN.



Kalendarium zagłady Żydów jest częścią większego projektu prowadzonego przez tę placówkę – Kalendarium Lublina i Lubelszczyzny, które opisywać ma historię miasta i regionu począwszy od VI wieku do czasów współczesnych. Ma być ono podzielone na 11 okresów historycznych. Kalendarium jest przygotowywane z myślą o obchodach 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi, które przypada w 2017 roku.



Kalendarium jest dostępne pod adresem www.wydarzenia.teatrnn.pl. (PAP)



ren/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a