Lubelskie: wystawa IPN o zimnej wojnie na KUL

„Ideą wystawy +Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata.+ jest spojrzenie na najnowszą historię, po II wojnie światowej, z najwyższego piętra wielkiej polityki, ale też z perspektywy ludzkich losów” – powiedział dziennikarzom prof. Jerzy Eisler, dyrektor warszawskiego oddziału IPN, który przygotował wystawę.



„Ta wystawa opowiada o ludziach. My sobie nie zdajemy sprawy ile to było nieszczęść, śmierci. To miliony zabitych ludzi w różnych konfliktach, począwszy od wojny koreańskiej, a kończąc na wojnie w Afganistanie. To rozbite rodziny, to pomysł na to, że można w środku Europy kilkumilionowe miasto przegrodzić murem, który dzieli dwa światy. Odległości stu czy dwustu metrów nie można było pokonać bez skomplikowanej procedury przekraczania granicy, a przecież tym był Berlin” – dodał Eisler.



Eisler podkreślił, że twórcy starali się, aby wystawa nie pokazywała tamtego okresu w sposób jednostronny. „Nawet jeśli uważamy, że to Zachód był tą dobrą stroną, to przecież to Amerykanie rzucali w Wietnamie bomby napalmowe, a nie Sowieci. Obie strony niejednokrotnie popierały w Trzecim Świecie straszne satrapie, reżimy dyktatorskie” – przypomniał Eisler.



„Chcieliśmy pokazać tę złożoność, że chociaż zima wojna zakończyła się zwycięstwem zachodu, to tak naprawdę chciałoby się powiedzieć - to może nie do końca jest prawda jeszcze – że zakończyła się zwycięstwem wolności nad zniewoleniem” – zaznaczył Eisler.



Na wystawie, na kilkudziesięciu panelach umieszczono fotografie, mapy, dokumenty i krótkie informacje dotyczące wydarzeń lat 1945-1990 na różnych kontynentach. Można na niej zobaczyć m.in. zdjęcia z konferencji w Jałcie w 1945 r., na której przypieczętowano podział Europy po II wojnie światowej na strefy wpływów ZSRR i mocarstw zachodnich; są fotografie z wojen w Wietnamie i Korei oraz innych zbrojnych konfliktów; protestów na Węgrzech i w Polsce 1956 r., inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 r. Przedstawiono powstanie Solidarności i stan wojenny w Polsce, upadek muru berlińskiego i odzyskiwanie suwerenności przez państwa bloku radzieckiego.



Wystawa będzie pokazywana w Lublinie przez miesiąc, a w kwietniu będzie gościć w Rydze na Łotwie. IPN rozmawia o zaprezentowaniu jej w Sankt Petersburgu i Moskwie w Rosji; chce także by pokazać ją w Niemczech i we Francji. (PAP)



kop/ ls/





Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17