Lubelskie: powstała wirtualna makieta Józefowa - przedwojennego sztetl

Makieta umożliwia wirtualny spacer po dawnym żydowskim Józefowie z okresu 20-lecia międzywojennego. „To multimedialny sposób na przybliżenie historii o fenomenie kulturowym, jakim w okresie do wybuchu II wojny światowej stanowiły sztetle, zlokalizowane w tej części Europy” - powiedziała w środę na konferencji prasowej Joanna Zętar z Teatru NN.



Makieta powstała na podstawie przedwojennych map, fotografii i dokumentacji technicznej zabudowań. Do odtworzonych tam budynków – ratusza, domu ludowego, synagogi czy kościoła – dołączono szczegółowe informacje o tych obiektach.



Wirtualna makieta pokazuje charakterystyczne cechy zabudowy Józefowa, czyli drewniane domy z podcieniami usytuowane wokół rynku. „Takiej drewnianej zabudowy podcieniowej na Lubelszczyźnie już praktycznie zobaczyć nie można. We wszystkich opracowaniach dotyczących architektury drewnianej Józefów pojawia się jako sztandarowy przykład takiej zabudowy” - dodała Zętar.



W 20-leciu międzywojennym Józefów był typowym sztetl, zamieszkanym w większości przez Żydów. W 1921 r. stanowili oni 78 proc. wszystkich mieszkańców tego miasteczka. W sumie żyło w nim wtedy 1350 osób.



Żydzi w Józefowie k. Biłgoraja osiedlali się zaraz po nadaniu miastu przywileju lokacyjnego w 1725 r. Powstała tam wówczas gmina żydowska. W Józefowie funkcjonowały dwie religijne szkoły żydowskie - chedery - które prowadzili Józef Majmon i Naftula Sztern. Żydowskie dzieci mogły też chodzić do utworzonej tam powszechnej szkoły elementarnej.



Żydzi w Józefowie zajmowali się handlem, rzemiosłem oraz wyrobem i sprzedażą alkoholi. W latach 1824-1841 działała tu - założona przez Szyję Waksa - drukarnia, w której drukowano m.in. księgi hebrajskie i druki urzędowe. Książki z tej oficyny rozprowadzano na ziemiach polskich, ale też eksportowano m.in. do Rosji i Turcji.



W czasie okupacji hitlerowcy w Józefowie utworzyli getto do którego zwieziono też Żydów z innych miast. Niemal wszyscy zostali wymordowania. W lipcu 1942 r. tylko jednego dnia rozstrzelano tam ponad 1500 osób. Tylko nielicznym żydom z Józefowa udało się uciec i przeżyć wojnę.



Po żydowskim sztetl w Józefowie pozostał budynek dawnej synagogi, wybudowanej pod koniec XVIII lub na początku XIX wieku. W okresie okupacji bożnica została zdewastowana, po wojnie zamieniono ją na magazyn. Obecnie znajduje się tam biblioteka.



Zachowało się także około 400 macew na tamtejszym kirkucie. Najwięcej nagrobków pochodzi z lat 1907-1940.



Józefów jako sztetl opisał Isaac Baschevis Singer w opowiadaniu pt. „Starzec”.(PAP)



ren/ kop/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a