Lubelskie: obchody 92. rocznicy bitwy pod Komarowem

Odprawiona została msza św. polowa, odbył się apel poległych, pokazano inscenizację bitwy. W uroczystościach wzięli udział okoliczni mieszkańcy i potomkowie uczestników bitwy, którzy przyjechali z różnych części kraju i z zagranicy. Przybyli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wszystkich służb mundurowych oraz władz samorządowych z Lubelszczyzny.



Bitwa pod Komarowem – na polach pobliskiej wsi Wolica Śniatycka – została stoczona 31 sierpnia 1920 roku między 1 Dywizją Jazdy płk. Juliusza Rómmla a bolszewicką 1 Armią Konną (konarmią) Siemiona Budionnego, kilka dni po zakończeniu bitwy warszawskiej, nazwanej cudem nad Wisłą. Uroczystości w Wolicy Śniatyckiej, organizowane przez miejscowy samorząd, Stowarzyszenie Bitwa pod Komarowem oraz 3 Batalion Zmechanizowany w Zamościu, odbywają się co roku w niedzielę poprzedzającą rocznicę.



„Mieszkańcy gminy do dziś są dumni, że to tutaj między innymi udało się powstrzymać w 1920 r. nawałnicę bolszewicką” - powiedziała podczas uroczystości wójt gminy Komarów Wiesława Sieńkowska.



Sieńkowska przypomniała, że mieszkańcy gminy zawsze pielęgnowali pamięć o rozegranej tu bitwie i opiekowali się mogiłami poległych w niej żołnierzy. Oficjalne rocznicowe uroczystości – zaznaczyła - po raz pierwszy odbyły się dopiero 26 lat temu, niedługo przed upadkiem ustroju komunistycznego, z inicjatywy lokalnych działaczy „Solidarności”, w tym lekarza z Komarowa Wiesława Lipki, później senatora I kadencji.



Waldemar Strzałkowski, minister w Kancelarii Prezydenta RP, odczytał list Bronisława Komorowskiego, który sprawował honorowy patronat nad uroczystością. Prezydent przypomniał, że wiktoria pod Komarowem przypieczętowała zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej, które nie tylko uratowało Polskę przed ponowną utratą niepodległości, ale też powstrzymało marsz bolszewików na Europę, co mieli w planach. Prezydent podziękował w liście mieszkańcom gminy Komarów za kultywowanie pamięci o rozegranej tu bitwie, która nie jest tak znana jak bitwa warszawska, choć na to zasługuje.



Wielu z ponad dwu tysięcy uczestników uroczystości przyjechało pod Komarów, by obejrzeć, organizowaną corocznie, widowiskową inscenizację bitwy. W tym roku wzięło w niej udział 150 członków stowarzyszeń i związków parawojskowych z całego kraju oraz niemal tyle samo koni. Uczestnicy inscenizacji wystąpili w pełnym umundurowaniu, wzorowanym na mundurach przedwojennych pułków ułańskich.



W bitwie pod Komarowem walczyło ok. 1,5 tysiąca polskich żołnierzy, przede wszystkim ułanów; wojsko było wyposażone w 70 ciężkich karabinów maszynowych i 16 dział. Polscy żołnierze pokonali oddziały konarmii Budionnego, które były 4-krotnie silniejsze i miały na wyposażeniu 31 dział, 270 karabinów maszynowych, 7 samochodów pancernych. Walki trwały cały dzień. Na polu bitwy poległo i odniosło ciężkie rany 300 polskich żołnierzy, zginęło też ok. 500 koni. Straty konarmii nie są znane.



Bitwa pod Komarowem była największą w XX w. i zarazem ostatnią bitwą kawaleryjską w Europie. Kawaleria została wyparta przez nowocześniejsze rodzaje wojsk, w tym pancerne.



Na polach w Wolicy Śniatyckiej kręcone były w 2010 r. sceny batalistyczne do filmu „Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana. Statystowali w nich m.in. uczestnicy dorocznych inscenizacji bitwy pod Komarowem.



31 sierpnia, w rocznicę bitwy pod Komarowem, obchodzone jest Święto Kawalerii Polskiej. Ustanowił je w 2009 r. Minister Obrony Narodowej, na wniosek m.in. Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem.(PAP)



zam/ kop/ je/




Dyskusja na dany temat:


  • seth napisał:

    Boot; [quote:d9894d1373]Bitwa pod Komarowem była największą w XX w. i zarazem ostatnią bitwą kawaleryjską w Europie. Kawaleria została wyparta przez nowocześniejsze rodzaje wojsk, w tym pancerne. [/quote:d9894d1373] Bzdura. Do największej bitwy w której dominowała kawaleria, doszło pod Brodami :!: :!: :!: VII/VIII 1920. Strona polska użyła 1 i 2 Dywizji Jazdy (Grupa Operacyjna Jazdy), oraz IV Samodzielnej Brygady Jazdy, a Bolszewicy przeciwstawili polskiej kawalerii całą I Armię Konną. Sumując użyte w tej bitwie siły jednoznacznie wychodzi że bitwa pod Brodami była [b:d9894d1373]największą bitwą kawaleryjską XX wieku[/b:d9894d1373] I warto o tym pamiętać. Komarów w powyższym kontekście to mit, skrót myślowy kawaleryjskich dyletantów i wszelkiej maści braci dziennikarskiej.

  • marek8888 napisał:

    No cóż - dziennikarzom zważywszy okoliczności i realia pracy przysługują jeszcze jakieś okolicznosci łagodzące - za to weteranom - lansującym takie tezy już niekoniecznie. Jak zawsze króluje dziwaczne uproszeczenie i dążenie do tworzenia symboliki - nawet kosztem faktów... Pozdrawiam Ps. raz jeden jedyny byłem na takim "zebraniu weteranów" - kompletny brak zainteresowania rzeczywistymi okolicznościami wielu zdarzeń i wręcz negowanie słów ich teoretycznych przywódców utwił mi na długo w pamięci. Symboliki i pustego nieco groteskowego teatru było za to aż za dużo...



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17