Śląskie: licealiści nakręcili film o stanie wojennym
Filmowy reportaż o stanie wojennym powstał w I Liceum Ogólnokształcącym w tym mieście. Uczniowie klasy dziennikarskiej, z pomocą dziennikarzy lokalnej telewizji i zespołu prasowego piekarskiego magistratu, stworzyli film o świadkach Grudnia 1981 r.
Punktem wyjścia był ogłoszony przez Instytut Pamięci Narodowej konkurs na pisemne prace o świadkach i bohaterach stanu wojennego. Efekty pracy piekarskich uczniów były na tyle ciekawe, że – we współpracy z Urzędem Miasta – postanowiono nakręcić o tym film. Warunkiem było to, że za kamerą staną młodzi ludzie.
Sfilmowane przez licealistów historie dotyczą losów zwykłych ludzi - bohaterów, którzy swoim zachowaniem pokazali niezgodę na poniżający ludzką godność system. W stanie wojennym rozrzucali ulotki, strajkowali, byli inwigilowani przez służbę bezpieczeństwa; nieraz musieli uciekać przed pałkami zomowców. Dzisiaj unikają rozgłosu, a swoją ówczesną postawę uznają za zwyczajną. Nie zajmują wysokich stanowisk, różnie też oceniają polskie przemiany. Żyją zwyczajnym życiem.
Wśród bohaterów reportażu jest także ks. prałat Bogusław Płonka, dzisiaj proboszcz w jednej z raciborskich parafii. 30 lat temu był wikariuszem w piekarskiej bazylice, aktywnie wspierającym działania opozycji.
„Służba bezpieczeństwa korzystała z wielu sposobów inwigilowania. Żywo interesowało ich to, co dzieje się w piekarskiej bazylice. Można nawet powiedzieć, że chcieli być praktycznie wszędzie i zajrzeć w każdy zakamarek” – wspomina duchowny.
Nadzorująca przedsięwzięcie polonistka z piekarskiego liceum, Daria Horzela, wskazuje, że niemal we wszystkich opowiadanych historiach pojawia się motyw wiary, która dodawała ludziom odwagi. „Kościół – zarówno wspólnotowy, jak i ten hierarchiczny – mocno angażował się w działalność opozycyjną” – przypomniała nauczycielka.
Przygotowanie filmu, od początku do końca zrealizowanego przez uczniów klasy dziennikarskiej piekarskiego liceum, było dla nich także ćwiczeniem warsztatowym. Wspierali ich dziennikarze lokalnej telewizji Sfera. Uczniowie sami zadawali pytania, zbierali materiały, uczestniczyli w montażu i postprodukcji reportażu. Jeden z uczniów jest też narratorem filmu.
We wtorek – w trzydziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – reportaż ukaże się na stronie www.piekarytv.pl. Tego dnia w piekarskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego odbędzie się także akademia, podczas której film zobaczą wszyscy uczniowie.(PAP)
mab/ ls/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17