Śląskie: II Metropolitalna Gra Miejska z historią miłosną

Ubiegłoroczny scenariusz gry powstał m.in. na kanwie książki dla młodzieży Alfreda Szklarskiego pt. "Sobowtór profesora Rawy", a zadaniem uczestników było odszukanie zaginionego robota Roba. W tym roku mieszkańcy Śląska będą musieli doprowadzić do spotkania pary zakochanych - powstańca śląskiego Franciszka i jego dziewczyny.



Tłem wszystkich czterech etapów gry miejskiej są powstania śląskie. "Uczestnicy, którzy wyruszyli w trasę, przemieszczają się po Rudzie Śląskiej z pomocą wskazówek, w każdym punkcie czekają na nich kolejne zadania, które muszą odszyfrować, aby dotrzeć do następnego miejsca i zdobyć punkty" - powiedziała PAP w sobotę koordynatorka gry Agata Koszek-Pyka z Metropolii Silesia.



Celem gry miejskiej ma być nie tylko dobra zabawa, ale także nauka historii. "Drużyny, które chcą pokonać poszczególne punkty, muszą w ciągu dnia odpowiedzieć na szereg pytań związanych z historią powstań śląskich, znać fakty historyczne z nimi związane czy przywódców. Jednak aby nie była to tylko nauka, gra uwikłana jest w częściowo prawdziwą historię miłosną z tamtego okresu" - dodała koordynatorka gry.



W ostatnim czwartym etapie zadaniem graczy będzie doprowadzanie do spotkania powstańca z ukochaną. W tym celu uczestnikom gry pomoże m.in. tajemniczy list.



Zabawa będzie się toczyć przez dwa weekendy - cztery dni. W sobotę w Rudzie Śląskiej rozpoczął się pierwszy etap, ale tego dnia gracze odwiedzą także Chorzów. Drugi etap i walka o kolejne punkty rozegra się w niedzielę w Gliwicach, Bytomiu i Piekarach Śląskich. Trzeci i czwarty etap za tydzień 26 i 27 maja - w sobotę uczestnicy będą w Katowicach, a w niedzielę w Świętochłowicach - tam też odbędzie się finał.



Zdobywcy największej liczby punktów dostaną nagrody.



Gra miejska jest mieszanką gier fabularnych, internetowych oraz harcerskich podchodów. Planszą jest w tym wypadku przestrzeń miasta, a pionkami - mieszkańcy. Uczestnicy muszą kojarzyć miejsca, fakty, błyskawicznie rozwiązywać zagadki i walczyć z czasem. Wygrywa ten, kto pierwszy wykona zadanie lub zdobędzie najwięcej punktów.



W zabawie mogą wziąć udział wszyscy chętni. Wystarczy tylko stworzyć drużynę - z pełnoletnim liderem na czele. Do pierwszego etapu w Rudzie Śląskiej zgłosiło się 85 osób, które stworzyły 33 drużyny.



Organizatorem gry jest Metropolia Silesia, która w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego zrzesza 14 miast. (PAP)



ktp/ bk/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a