Śląskie: finał klasówki z wiedzy o powstaniach śląskich

Do udziału w finałowej klasówce "Powstania Śląskie 1919-1921" zakwalifikowano 108 uczniów: 48 z gimnazjów i 60 ze szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego - najwięcej z Katowic, Zabrza i Rudy Śląskiej.



Klasówka odbyła się w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach.



Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajął uczeń Gimnazjum nr 3 w Zabrzu Stanisław Magiera. Najlepszym w kategorii szkół ponadgimnazjalnych został uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach Tomasz Korandy.



Test zawierał 31 pytań. Finaliści musieli wykazać się rozległą wiedzą na temat wszystkich trzech powstań śląskich.



Jedno z pytań brzmiało: "Co było głównym powodem narzekań żołnierzy francuskich umieszczanym w listach do najbliższych?". Uczniowie mieli wskazać jedną z czterech odpowiedzi: "A. uroda polskich kobiet, B. klimat panujący na Górnym Śląsku, C. codzienna musztra i czyszczenie broni, D. brak rozrywek".



Konkurs podzielony został na dwa etapy. W pierwszym etapie (26 października) prawie dwustu uczniów pisało test w swoich szkołach. Do finałowego, drugiego etapu, który odbył się w czwartek, dostali się najlepsi z nich.



"Poziom wiedzy był wysoki. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani. W teście można było uzyskać maksymalnie 80 pkt. Zwycięzcy zebrali 67 i 75 pkt." - powiedział PAP dr Paweł Matyszkiewicz z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach.



Zwycięzcy dostali laptopy.



Organizatorami testu są "Gazeta Wyborcza", Radio Katowice oraz Muzeum Śląskie, przy wsparciu marszałka województwa śląskiego, śląskiego kuratora oświaty oraz Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM".



Rok 2011 decyzją sejmików województw opolskiego i śląskiego obchodzony jest w tych regionach jako Rok Pamięci Powstań Śląskich. (PAP)



ktp/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a