Śląskie: czwarta zbiórka w ramach akcji "Dopiszmy się do historii"

Po dwóch miesiącach przerwy Muzeum Śląskie w Katowicach powraca z apelem do mieszkańców Śląska o udział w przedsięwzięciu, dzięki któremu w nowej siedzibie muzeum powstanie ekspozycja stała poświęcona historii Górnego Śląska.



Dotąd odbyły się trzy zbiórki - dwie w Katowicach i jedna w Chorzowie. Zebrano ok. 250 przedmiotów. "Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Katowic. Od maja zebraliśmy wiele interesujących pamiątek, w tym przedmioty z porcelany i damskie buty z prawidłami rozmiar 36 po czyjejś prababce. Ludzie przynoszą do nas nawet całe kolekcje banknotów" - poinformowała PAP Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego.



Wśród darów znalazły się m.in. maszynki do strzyżenia z okresu międzywojennego, oryginalne plany budowlane osiedla robotniczego, radio Koliber, kolekcja proporców sportowych. Nie zabrakło również przedmiotów codziennego użytku takich jak pojemnik na chleb z blachy emaliowanej z motywami holenderskimi z lat międzywojennych, czy komplet do zmiatania okruchów.



Piękoś dodała, że aby ułatwić przekazywanie pamiątek, zbiórki będą organizowane wyłącznie w soboty.



Każda osoba, która zdecyduje się ofiarować muzeum pamiątkę rodzinną, będzie musiała okazać dowód osobisty oraz otrzyma do podpisu stosowny formularz.



Czwarta zbiórka pamiątek w Piekarach Śląskich odbędzie się 22 września w Centrum Pielgrzymkowym. W październiku zorganizowane zostaną zbiórki w Tarnowskich Górach i Pszczynie, a w następnych miesiącach również w Gliwicach i Tychach.



Akcja "Dopiszmy się do historii" została ogłoszona w maju tego roku. Muzealnicy zaapelowali do Ślązaków, żeby zechcieli obdarować muzeum przedmiotami, które "w indywidualny sposób opowiedzą historię Górnego Śląska". (PAP)



ktp/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a