Śląskie: archeolodzy odkryli w Lelowie drewnianą drogę

Drewniana droga została odkryta w trakcie prac związanych z przebudową i wymianą nawierzchni na drodze krajowej nr 46. Droga przebiega przez centrum Lelowa.



„Droga została skonstruowana z gałęzi. Odkrycie jest niezwykle interesujące, zwłaszcza, że drewno pochodzące, jak przypuszczamy, z 14 i 15 wieku jest w bardzo dobrym stanie” – powiedziała w poniedziałek archeolog z Wrocławia Aleksandra Łukszewska.



Łukaszewska wyjaśniła, że drewno miało doskonałe warunki, ponieważ przez stulecia spoczywało w warstwie beztlenowej, organicznej i wilgotnej.



Na razie nie wiadomo, czy jest to najstarsza droga jaka zachowała się na terenie Lelowa. Archeologom udało się dokopać także do kamiennego bruku, ale nie potrafią na razie powiedzieć, z którego wieku może pochodzić. Obie jednak mogą prowadzić na dawne wzgórze zamkowe oraz stanowić fragment średniowiecznego szlaku handlowego.



Wśród znalezisk znalazły się także trzy ostrogi, sierp, moneta.



„To dopiero początek. Jestem przekonana, że jeszcze większych rewelacji możemy się spodziewać na rynku. Pierwszą warstwę już mamy ściągniętą” – dodała Łukaszewska. Pierwszy raport w tej sprawie najwcześniej za 2 tygodnie.



Rynek lelowski należy do najciekawszych pod względem urbanistycznym - z każdego jego rogu odchodzą po dwie ulice.



Lelów jest gminą wiejską położoną w powiecie częstochowskim. Pierwsze wzmianki o osadzie Lelów sięgają 1193 roku. W 1246 roku został wybudowany pierwszy gród w Lelowie. W jego miejscu za króla Kazimierza Wielkiego został wzniesiony zamek obronny a miasto zostało otoczone murami. Prawa miejskie Lelów uzyskał ok. 1341 roku.



W Lelowie znajduje się m.in. grób cadyka Dawida Bidermana (1746-1814), do którego corocznie na przełomie stycznia i lutego pielgrzymują chasydzi z całego świata. (PAP)



ktp/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17