Śląscy radni uczcili pamięć twórcy nazwy Zagłębie Dąbrowskie
„Mimo wielu zasług jego osoba i działalność są dzisiaj mało obecne w powszechnej świadomości mieszkańców ziemi zagłębiowskiej. Dlatego Sejmik Województwa Śląskiego pragnie przypomnieć sylwetkę twórcy Zagłębia Dąbrowskiego, które stanowi integralną i niezmiernie ważną część województwa śląskiego” – napisali w przyjętym oświadczeniu radni.
Józef Patrycy Cieszkowski herbu Zerwikaptur był jednym z najwybitniejszych polskich urzędników górniczych. Wprowadził m.in. nowe metody eksploatacji węgla kamiennego; był prekursorem metody eksploatacji grubych pokładów warstwami, nazywanej potem dąbrowską lub zagłębiowską, oraz transportu urobku wozami na szynach.
Cieszkowski urodził się w 1798 r. w rodzinie ziemiańskiej w Czubrowicach (Małopolskie). Był absolwentem gimnazjum w Opolu, a potem Akademii Górniczej w Kielcach. Wiedzę i doświadczenie fachowe zdobywał też m.in. w Anglii, Francji, Belgii i na Węgrzech.
Pracował w górnictwie na terenie sięgającym od Siewierza po Olkusz. W latach 1843-1861 był naczelnikiem Oddziału Kopalń Okręgu Zachodniego w Królestwie Polskim, z siedzibą w Dąbrowie Górniczej. Jego wiedza i umiejętności związane z rozpoznawaniem pokładów węgla kamiennego leżały u początków wielu ówczesnych kopalń, m.in. „Szuman”, „Łabęcki”, „Hieronim”, „Nowa” oraz - na jego cześć - „Cieszkowski”.
Prócz pracy związanej z wydobyciem węgla kamiennego Cieszkowski interesował się różnymi kruszcami. W wielu miejscach regionu identyfikował złoża galmanu (ruda cynku). W Żychcicach, gdzie już wcześniej eksploatowano galman, weryfikował opłacalność wydobycia również rud żelaza.
Cieszkowski był jednym z twórców polskiego fachowego słownictwa górniczego. W „Słowniku górniczym” Hieronima Łabęckiego z 1865 r. znalazło się wiele terminów jego autorstwa. Wśród nich są m.in.: „nadkład”, czyli to, co znajduje się ponad pokładem kopaliny, „pochylnia”, czyli pochyły chodnik łączący dwa chodniki na różnych poziomach, „wcięcie”, czyli początek wydobywania urobku w przodku.
Najważniejszym pojęciem autorstwa Cieszkowskiego był termin „zagłębie" - określający strukturę geologiczną z wklęsłym ułożeniem warstw skał osadowych, w których spoczywają pokłady kopalin. Z czasem nazwa Zagłębie Dąbrowskie (od Dąbrowy Górniczej) zaczęła być używana na określenie najdalej na zachód wysuniętej historycznej części Małopolski, gdzie silnie rozwinięte było górnictwo.
W uznaniu wiedzy Cieszkowskiego Senat Wolnego Miasta Krakowa zapraszał go do prac nad ustawodawstwem górniczym. Cieszkowski przyczynił się m.in. do opracowania uchwalonego w 1844 r., liczącego 100 artykułów „Prawa górniczego”.
Cieszkowski był żonaty, miał czterech synów i trzy córki. Mieszkał w Strzemieszycach Małych, gdzie zmarł 11 czerwca 1867 r.
Dla upamiętnienia postaci Józefa Cieszkowskiego Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej odsłoniło w 2006 r. tablicę pamiątkową na szkole podstawowej w obecnej dzielnych Dąbrowy Górniczej – Strzemieszycach Małych.
W poniedziałkowym oświadczeniu radnych województwa śląskiego w sprawie uczczenia postaci Cieszkowskiego w rocznicę jego śmierci znalazł się wniosek o zlecenie Instytutowi Badań Regionalnych w Bibliotece Śląskiej opracowania i wydania poświęconej mu publikacji. Powinna ona powstać przed przypadającą w 2018 roku 220. rocznicą urodzin Cieszkowskiego.(PAP)
mtb/ hes/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17