Losy żołnierzy 2. Korpusu w Wirtualnym Muzeum Kresy-Syberia

Wystawa na stronie muzeum (kresy-siberia.org) składa się z biografii kilkunastu osób, pokazanych poprzez teksty wspomnień, fragmenty nagrań audio i wideo oraz zdjęcia.



„Naszym celem było ukazanie nie tylko losów żołnierzy 2. Korpusu z pierwszej linii, ale także lekarzy, sanitariuszy, pielęgniarek, kancelistów, osób ze służb pomocniczych. Chcieliśmy przedstawić różne drogi prowadzące do 2. Korpusu oraz dylematy związane z decyzjami dotyczącymi powrotu do kraju lub pozostania na emigracji. Nie będziemy ustawać w zbieraniu dalszych wywiadów z weteranami” - powiedziała Aneta Hoffman, dyrektor Fundacji Kresy-Syberia, prezentując w poniedziałek wystawę podczas spotkania w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”.



Multimedialna wystawa to część przedsięwzięcia Fundacji Kresy-Syberia „Żołnierze 2. Korpusu – projekt historii mówionej”. Jest ono wspierane finansowo przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”. Jak zauważył podczas spotkania dyrektor MHP, Robert Kostro, historia mówiona pokazuje nie tylko wielkie postacie, lecz także losy zwykłych ludzi, a tego rodzaju doświadczenie jest bliskie nam wszystkim.



Do końca roku Wirtualne Muzeum Kresy-Syberia ma się powiększyć o salę na temat szlaku bojowego 2. Korpusu. Także i w niej pojawią się wspomnienia weteranów. Aneta Hoffmann zapowiedziała, że zostaną wykorzystane materiały archiwalne z Instytutu Literackiego "Kultury" dotyczące Zofii Hertz i Józefa Czapskiego, będą także rozmowy z nimi nagrane przez Polskie Radio.



Fundacja zapoczątkowała w tym roku projekt „Wirtualny spis biograficzny żołnierzy Armii Andersa”. Dyrektor Hoffmann zaapelowała o przekazywanie Fundacji Kresy-Syberia informacji biograficznych o żołnierzach Armii Polskiej w ZSRS, Armii Polskiej na Wschodzie i 2. Korpusu. Projekt jest wspierany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.(PAP)



tst/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a