Litwa: ok. 100 osób wzięło udział w Marszu Żywych do Ponar

Wileński Marsz Żywych odbył się po raz trzeci. Trasa marszu wynosi około jednego kilometra, od stacji kolejowej w wileńskich Ponarach do miejsca zagłady Żydów w czasie wojny w lesie ponarskim. Jest to ostatnia druga, jaką pokonywali, idąc na śmierć.



"Marsz staje się tradycją. Jest on potrzebny dla nas, Żydów, dla uczczenia pamięci naszych bliskich, ale jest też potrzebny dla Litwinów, by ta zbrodnia nigdy więcej się nie powtórzyła" - powiedziała PAP wiceprezes Litewskiej Wspólnoty Żydowskiej Faina Kukliansky.



W tegorocznym marszu wzięła udział 40-osobowa grupa z Izraela, potomkowie ofiar z wileńskiego getta, wiceminister spraw zagranicznych Izraela Daniel Ajalon, wiceszefowa litewskiego MSZ Asta Skaisgiryte Laiuszkiene, litewski minister oświaty Arunas Gelunas, osoby duchowne z Niemiec i Francji, przedstawiciele społeczności żydowskiej na Litwie.



Podczas II wojny światowej las w Ponarach pod Wilnem był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej z Niemcami policji litewskiej. Niemcy, wspomagani przez ochotnicze oddziały litewskie, wymordowali tu ok. 100 tys. ludzi. Wśród nich około 60-70 tys. Żydów, kilka tysięcy Polaków - inteligencji wileńskiej, żołnierzy AK, a także Romów, Rosjan i Litwinów.



Przed wojną na Litwie mieszkało około 200 tys. Żydów. 90 proc. społeczności żydowskiej zostało wymordowane w czasie wojny.



Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)



aki/ kar/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17