Litwa: jesienne porządki w miejscu urodzin Piłsudskiego

„Były już pierwsze przymrozki. Część kwiatów nam pomarzła. Trzeba było posprzątać, przesadzić krzewy, które się rozrosły w ciągu ostatnich lat. Trzeba było ostatni raz skosić trawę, bo w niektórych miejscach trawniki były za wysokie” - powiedział PAP przewodniczący Związku Polskiego na Litwie (ZPL), poseł Michał Mackiewicz.



Przed siedmiu laty ZPL nabył w Zułowie prawie 5-hektarową działkę, gdzie kiedyś stał dworek rodzinny Piłsudskich, w którym urodził się marszałek. Własnymi siłami Związek rozpoczął odbudowę zespołu memorialnego zaprojektowanego w 1937 roku przez architekta Romualda Gutta. Z czasów przedwojennych przetrwał tu jedynie dąb posadzony 10 października 1937 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałkową Aleksandrę Piłsudską.



W czasach radzieckich tuż obok dębu wzniesiono duży zespół zabudowań sowchozowych – fermę, obory, stodoły, pomieszczenia administracyjne, doły na kiszonkę. Wszystko uległo zniszczeniu po 1991.



„Gdy nabyliśmy działkę, obraz był straszny. Dzisiaj mamy już zupełnie inny” - mówi Mackiewicz. Znikły betonowe zabudowania, chociaż część betonu jeszcze czeka na wywóz. Znaczna części terenu została wyrównana i zasiana trawą.



Na terenie zespołu pomnikowego rozpoczęto tworzenie Alei Pamięci Narodowej. Zakłada się, że w przyszłości Aleja będzie miała około 300 metrów długości, będą przy niej rosły dęby upamiętniające ważne wydarzenia w historii narodu polskiego, a także poszczególne osoby. Rośnie tu już 12 dębów, m.in. upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, a także dąb poświęcony pamięci papieża Jana Pawła II.



Według Mackiewicza, prace w Zułowie pochłonęły już prawie pół miliona litów (ponad pół miliona złotych). „Są to pieniądze społeczne. Od lat sprzedajemy cegiełki. Mamy darczyńców z Polski. Organizujemy akcje charytatywne na rzecz odbudowy Zułowa” - mówi prezes ZPL.



Coraz częściej Zułów jest odwiedzany przez turystów z Polski. Cztery razy do roku odbywają się tu uroczystości: 5 grudnia i 12 maja - w dniach urodzin i śmierci marszałka, 15 sierpnia z okazji Dnia Wojska Polskiego i 11 listopada – w Dniu Niepodległości Polski.



Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a