26 lipca kolejne ekshumacje ofiar zbrodni na Wołyniu z 1943 r.

O odkryciu miejsca pochówku ponad 300 polskich kobiet i dzieci, które w 1943 r. zginęły z rąk UPA, poinformowała PAP na początku lipca Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Odkrycia dokonali specjaliści Rady podczas kolejnego etapu poszukiwań na tzw. trupim polu koło wsi Ostrówki na Ukrainie.



26 lipca rozpoczną się tam kolejne prace ekshumacyjne, które mają na celu m.in. odnalezienie dalszych szczątków ofiar - poinformował w czwartek PAP naczelnik Wydziału Zagranicznego Maciej Dancewicz z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Według ustaleń IPN - ofiar zbrodni wołyńskiej w tym rejonie może być ponad 1000.



Ekshumacje polskich ofiar zbrodni wołyńskiej, które przeprowadzi zespół polskich i ukraińskich archeologów pod kierownictwem prof. Andrzeja Koli, potrwają od dwóch do trzech tygodni. Następnie planowane jest przeniesienie odnalezionych szczątków na cmentarz w Ostrówkach i upamiętnienie ofiar w formie kamiennego krzyża wraz z tablicami z nazwiskami tych ofiar, których tożsamość uda się ustalić.



"Ekshumacje oraz idea upamiętnienia polskich ofiar spotkała się z dużym zrozumieniem i życzliwością władz Ukrainy" - podkreślił Dancewicz.



Informacja o tym, że rejon w okolicy wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka jest miejscem jednego z największych miejsc pochówku polskich ofiar na Wołyniu była już znana - powiedział PAP na początku lipca sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert. Przypomniał też, że polskie prace archeologiczne na tym terenie zaczęły się już kilka lat temu.



"Wiosną tego roku prof. Andrzej Kola z ekipą zidentyfikował konkretne miejsce masowego pochówku polskich kobiet i dzieci. Podczas obecnie prowadzonych prac odnaleziono dalsze ślady (...). Nasi specjaliści odsłonili szczątki ponad 300 kobiet i dzieci. Odsłonięty fragment mogiły stanowi prawdopodobnie jednak zaledwie niewielką część jej powierzchni. Zasięg mogiły i jej głębokość nie są znane" - relacjonował na początku lipca Kunert.



"To sprawa wyjątkowo emocjonalna, ponieważ chodzi o kobiety i dzieci. Na koniec sierpnia wstępnie planowaliśmy zbudowanie upamiętnienia w tym rejonie. Odkrycie to nieco przesunie tę datę, prawdopodobnie o jakieś dwa miesiące. Jego znaczenie jest jednak ogromne. Każde szczątki ofiar, które odkrywamy i którym jesteśmy w stanie zapewnić godny pochówek, są dla nas ważne" - dodał Kunert.



Do tragedii w miejscowości Ostrówki na Wołyniu doszło 30 sierpnia 1943 roku. W tym samym czasie rozegrała się też tragedia w sąsiadującej z Ostrówkami wsi Wola Ostrowiecka oraz w Janowcu i Kątach. Zbrodni na mieszkających tam Polakach dokonała Ukraińska Powstańcza Armia i miejscowa ludność ukraińska. Pierwszych ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej w Ostrówkach dokonano w 1992 r. Ponad 300 ofiar masakry pogrzebano wówczas w zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu. (PAP)



nno/ jjk/ akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a