Lednica: zainaugurowano Europejskie Dni Dziedzictwa

Ostrów Lednicki jest jednym z najważniejszych miejsc dla historii Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego był jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski i miejscem, gdzie chrzczono możnowładców z okresu pierwszych Piastów.



Tegoroczne, 19. Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem "Kamienie milowe". Nawiązuje ono do epokowych wydarzeń w dziejach Polski, m.in. Chrztu Polski, Unii Lubelskiej, Konstytucji 3 Maja, Bitwy Warszawskiej. W skali lokalnej może to być każde wydarzenie lub proces, który w znaczący sposób wpłynął na życie miejscowej społeczności.



"Zjazd Gnieźnieński z 1000 roku, kiedy do Gniezna przybył cesarz Otton III, był pierwszym kamieniem milowym naszego dziedzictwa europejskiego. To ten zjazd wprowadził Polskę do narodów Europy i to miejsce jest najbardziej odpowiednie do inauguracji Dni Dziedzictwa. Usiłujemy odczytać wymowę tych kamieni, tego miejsca, ale także tego dziedzictwa, które jest fundamentem cywilizacji chrześcijańskiej, a dzisiaj bardzo potrzebne jest, abyśmy podkreślali, skąd jesteśmy, gdzie jesteśmy i po co jesteśmy" - powiedział prymas-senior abp Henryk Muszyński.



Dni Dziedzictwa otworzyła Dyrektor Narodowego Instytutu dziedzictwa Paulina Florjanowicz.



"Toczy się dyskusja, jak najlepiej prezentować wartości europejskie i czym te wartości są. Spotykając się tutaj - w takim miejscu i przypominając wydarzenia, które były naszym pierwszym kamieniem milowym, które wprowadziły Polskę do kręgu europejskiej cywilizacji - najlepiej odpowiadamy" - powiedziała Florjanowicz.



Po mszy aktorzy gnieźnieńskiego teatru im. Aleksandra Fredry zaprezentowali widowisko plenerowe "Wizyta Ottona III na Ostrowie Lednickim". Przez cały dzień na terenie muzeum pierwszych Piastów są organizowane pikniki historyczne i warsztaty edukacyjne.



Ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa zakończy się po południu w Gnieźnie mszą św. w katedrze, celebrowaną przez prymasa Polski Józefa Kowalczyka.



"Na msze św. przejdziemy barwnym korowodem z uczestnikami happeningu historycznego zorganizowanego w naszym muzeum" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Gerard Radecki.



Organizatorzy i koordynatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowali w tym roku w Polsce ponad tysiąc imprez. Sesje, odczyty, zwiedzanie zabytków, spotkania z ludźmi nauki i twórcami kultury, a także festyny, jarmarki, turnieje, konkursy, pokazy multimedialne przyciągają we wrześniowe weekendy tysiące Polaków w całym kraju.



Europejskie Dni Dziedzictwa zostały ustanowione przez Radę Europy w 1991 r. Obecnie biorą w nich udział wszystkie kraje członkowskie Rady Europy. Polska przyłączyła się do projektu w 1993 r.



Honorowy patronat nad Europejskimi Dniami Dziedzictwa w Polsce sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego. Polska Agencja Prasowa sprawuje patronat medialny.(PAP)



kpr/ je/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a