Laureaci gry „Powstaniec Śląski Play” odwiedzą Parlament Europejski
Powstania śląskie to ważny punkt w historii zarówno Śląska, jak i całej Polski - podkreślił Buzek, przekazując w piątek w Katowicach symboliczny bilet do PE.
Gra dla młodzieży i rodzin odbędzie się 18 czerwca. Jest kolejną formą upamiętnienia i popularyzacji przypadającej w tym roku 90. rocznicy wybuchu trzeciego - ostatniego - powstania śląskiego. Uczestnicy będą mieli okazję przebrać się za powstańców oraz odwiedzić miejsca związane z tymi wydarzeniami w czasie 4-godzinnej marszruty.
Prof. Buzek chwalił pomysł popularyzowania historii w niekonwencjonalny, zabawowy sposób. „Jest to rzecz, którą będzie się pamiętało przez całe życie” - uważa.
Szef PE zaznaczył, że choć historia Europy składa się z wielu trudnych momentów, uczestnicy gry powinni też mieć okazję bliżej przyjrzeć się współczesnej polityce europejskiej, bez konfliktów zbrojnych.
„Jak już poznają historię tych wielkich zmagań sprzed 90 lat, to dobrze jeszcze, by sprawdzili i zobaczyli, jak to wygląda tam na miejscu, w Brukseli – w jaki sposób dzisiaj budujemy pokojową Europę (...)” - powiedział.
Marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz przypomniał, że regionalny sejmik uczcił pamięć uczestników trzeciego powstania śląskiego, ustanawiając rok 2011 Rokiem Pamięci Powstań Śląskich.
Matusiewicz mówił, że w tym szczególnym roku powinno się wspominać śląskich bohaterów. „Bardzo oczywiście cenimy historyczne wykłady, prelekcje i konferencje, ale dzisiaj musimy się kontaktować ze społeczeństwem, szczególnie z młodzieżą, musimy to robić w sposób nowoczesny” - zaznaczył marszałek.
"Powstaniec Śląski Play" to terenowa gra miejska polegająca na dotarciu pieszo do znajdujących się w różnych miejscach Katowic obiektów związanych z powstaniami śląskimi oraz wykonaniu specjalnych zadań. Każda z drużyn otrzyma mapę z wyznaczoną trasą i instrukcję.
Marszruta będzie obejmowała 8 najważniejszych historycznie punktów, m.in. Pomnik Powstańców Śląskich, dawny sztab dowództwa, Muzeum Historii Katowic i Muzeum Śląskie, w których znajdują się eksponaty związane z tymi historycznymi wydarzeniami.
Przy każdym z punktów uczestnicy spotkają instruktorów, którzy zlecą uczestnikom gry zadania specjalne - zaaranżują im serię układanek, zagadek albo rozwiązanie krzyżówki o tematyce związanej z historią Śląska. Zwycięzcy zostaną wyłonieni spośród tych, którzy jako pierwsi dotrą do mety i uzyskają najwięcej punktów za zadania.
Poza wyjazdem do Brukseli będą też nagrody pieniężne - 1000, 800 oraz 600 zł. Dla drużyny, która będzie najciekawiej przebrana w stroje z epoki, organizator przewidział nagrody specjalne.
Termin składania zgłoszeń mija 15 czerwca. Do udziału zgłaszać się mogą 3-5 osobowe drużyny młodzieży, grupy szkolne oraz rodzinne. Udział należy zgłosić poprzez wypełnienie karty uczestnictwa i dostarczenie jej do siedziby Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach.
Przedsięwzięcie organizowane jest przez Samorządową Instytucję Kultury - Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach w partnerstwie z Muzeum Śląskim, Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, Teatrem Śląskim w Katowicach, Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny, Biurem ESK 2016 Katowice i Urzędem Miasta w Katowicach.
Trzecie powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Trwało 2 miesiące. Było reakcją na niekorzystny dla Polski werdykt Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej interpretującej wyniki głosowania w sprawie przynależności Śląska - Polska miała otrzymać tylko powiaty pszczyński i rybnicki. W wyniku zrywu zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego do Polski przyłączono 29 proc. obszaru i 46 proc. ludności.(PAP)
kon/ ktp/ abe/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17