10 lat temu zmarł Arnold Mostowicz

Arnold Mostowicz urodził się 6 kwietnia 1914 roku w Łodzi, w rodzinie Ignacego Moszkowicza - żydowskiego przemysłowca. Po maturze wyjechał na studia medyczne do Francji, które ukończył w Tuluzie tuż przed wybuchem II wojny światowej. W połowie lipca 1939 roku Mostowicz wrócił do Polski. Po kilku tygodniach spędzonych w oblężonej Warszawie, gdzie w Szpitalu Dzieciątka Jezus pracował jako lekarz, w październiku 1939 roku przyjechał do Łodzi. Trafił do getta, gdzie spędził cztery lata pracując jako lekarz w szpitalu zakaźnym. W sierpniu 1944 roku Mostowicz został wywieziony do obozu zagłady Auschwitz - Birkenau, potem przeszedł przez kilka innych obozów hitlerowskich (Warmbrunn-Cieplice, Jelenia Góra-Hirschberg i Dornau-Kolce).



Pobyt w obozach Mostowicz przypłacił załamaniem zdrowia po dwukrotnie przebytym tyfusie i gruźlicy. Po wojnie Mostowicz nie wrócił już do pracy lekarza, został dziennikarzem. Był zastępcą redaktora naczelnego wrocławskiej "Trybuny Dolnośląskiej" i naczelnym "Gazety Krakowskiej", a od roku 1955 do 1969 - naczelnym redaktorem warszawskich "Szpilek", gdzie ukazywały się też jego ostre, satyryczne felietony. Gdy przechodził do "Szpilek" wśród znajomych krążyła fraszka "Arnold Mostowicz żegna Kraków, Bóg mu powierzył humor Polaków". W "Szpilkach" Mostowicza pisywał Antoni Słonimski, ukazywały się opowiadania Sławomira Mrożka, epigramy Jerzego Leca. Po usunięciu go ze "Szpilek" na fali wydarzeń marcowych Mostowicz pracował w miesięczniku "Ty i ja", a po zamknięciu pisma przeszedł na emeryturę.



W roku 1975 Mostowicz zaczął publikować książki naukowo-przyrodnicze, poświęcone biologii (m.in. "Biologia zmienia człowieka", "Biologia uczy myśleć". Zafascynował się też paleoastronautyką, paranauką zajmującą się badaniem przeszłości ludzkiej cywilizacji w kontekście jej kontaktów z cywilizacjami pozaziemskimi. Mostowicz opublikował m.in. takie książki jak "My z kosmosu", "Przybysze z gwiazd, czyli spór o synów nieba", "Zagadka Wielkiej Piramidy" i nazywany był czasem "polskim Daenikenem".



Temat doświadczeń getta i obozów powrócił w twórczości Mostowicza w 1988 roku w książce "Żółta gwiazda i czerwony krzyż". 10 lat później Mostowicz był współscenarzystą i narratorem w filmie Dariusza Jabłońskiego "Fotoamator" o łódzkim getcie. Mostowicz opublikował też książki o kulturze łódzkich Żydów m.in. "Balladę o Ślepym Maksie" i "Łódź, moja zakazana miłość" (2000). Bohaterem opowieści Mostowicza byli m.in. Artur Szyk, wybitny miniaturzysta i ilustrator starych tekstów hebrajskich, Aleksander Bardini, popularny reżyser i aktor czy Chaim Rumkowski, szef Judenratu łódzkiego getta.



Arnold Mostowicz był też działaczem społecznym - gdy w 1995 r. w Łodzi powołano do życia Fundację Monumentum Judaicum Lodzense, której celem była opieka nad dziedzictwem łódzkich Żydów, głównie nad żydowskim cmentarzem - Mostowicz został jej prezesem.



Od roku 1991 roku był przewodniczącym Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w czasie II Wojny Światowej oraz współorganizatorem Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. W roku 1998 otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Łodzi.



Arnold Mostowicz zmarł 3 lutego 2002 roku w Warszawie, jest pochowany na Powązkach Wojskowych. (PAP)



aszw/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a