40 lat temu rozpoczęła się budowa Huty Katowice
Z okazji rocznicy w miejscowym muzeum „Sztygarka” w sobotę otwarta zostanie wystawa poświęcona historii i teraźniejszości huty. Ekspozycja to efekt społecznej zbiórki, w trakcie której pracownicy zakładu i mieszkańcy Dąbrowy Górniczej przekazali setki pamiątek związanych z budową i pracą zakładu, któremu miasto zawdzięcza rozbudowę i rozwój w okresie PRL.
„Trafiły do nas przeróżne przedmioty, od zastawy stołowej z nazwą huty poprzez makiety wielkiego pieca i znaczki okolicznościowe z zawodów pracowniczych aż po fotografie i dokumenty z jej budowy” – powiedział dyrektor Muzeum Miejskiego w Dąbrowie Górniczej Arkadiusz Rybak.
Muzeum zgromadziło wiele przedmiotów osobistych, jak zdjęcia pracowników i zakładu sprzed lat oraz ówczesnych gadżetów - talerzy i szklanek z napisami, rozdawanych przy różnych okazjach. Ciekawostką jest makieta z drugiego etapu budowy zakładu, rozmiarów mniej więcej metr na metr. Jest też wiele eksponatów z archiwum zakładowego huty, wśród nich kroniki i zdjęcia.
Muzeum ogłosiło również konkurs literacki „Jak budowałem Hutę Katowice”. Zgłoszono do niego różnorodne formy: od wierszy i limeryków po krótkie powieści, opisujące życie dąbrowskiej huty na przestrzeni lat i epok historycznych.
„Cieszymy się z tak znaczącego zaangażowania mieszkańców miasta oraz budowniczych Huty i wszystkich świadków jej historii. Dowodzi ono, jak mocna jest nasza lokalna tradycja i więzi wytworzone przez ponad trzydzieści lat działalności huty w Dąbrowie Górniczej” – ocenił dyrektor.
Na sobotę zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu literackiego. Natomiast przed południem skrzyżowanie alei Józefa Piłsudskiego z ul. Marcina Kasprzaka otrzyma honorową nazwę Budowniczych Huty Katowice. Zaplanowano też spotkanie wspomnieniowe i konferencję popularnonaukową.
Od 2010 roku realizowany jest projekt "Śladami Huty Katowice od przeszłości do współczesności", zainicjowany przez "Sztygarkę", a także Miejską Komisję Historyczną "Pokolenia", Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego i Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej.
Pomysłodawcy obchodów rocznicowych przekonują, że powstanie zakładu to bardzo ważny okres w życiu wielotysięcznej grupy, która w latach 70. przyjechała do Zagłębia Dąbrowskiego z różnych części kraju, by budować tę największą ówczesną inwestycję. Stąd potrzeba upamiętnienia ludzi zaangażowanych w budowę, rozruch i wstępną eksploatację huty w latach 1972-1978, m.in. pracowników firm budowlanych, biur projektowych, uczelni i samej huty.
Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza. „Staraliśmy się zaaranżować obchody w taki sposób, by z jednej strony uczcić budowniczych huty i osoby, które miały swój wkład w jej powstanie oraz działalność, ale także, by zachęcić młodych mieszkańców Dąbrowy i okolic do bliższego poznania historii, którą tworzyli ich ojcowie i dziadkowie” – wyjaśnił prezydent.
Budowa Huty Katowice była jedną z największych inwestycji w czasach PRL. 50 tys. ludzi zbudowało na powierzchni 2,5 tys. hektarów zakład, który zmienił region zagłębiowski. Pierwsza stal wyprodukowana została po ponad czterech latach budowy. 3 grudnia 1976 r. o godz. 4.20 hutnicy dokonali pierwszego udanego spustu surówki z wielkiego pieca nr 1. Dwadzieścia minut później I sekretarz PZPR Edward Gierek otrzymał meldunek z tego wydarzenia.
Był to jeden z rekordów wydajności tamtej epoki. Po czterech latach prac budowlanych i montażowych, 30 września 1976 r. nastąpił rozruch walcowni półwyrobów, 3 grudnia - pierwszy spust surówki z wielkiego pieca, a kilka dni później - pierwszy wytop stali z konwertora.
Podczas przemian gospodarczych ostatnich lat dąbrowska huta nosiła nazwy: Kombinat Metalurgiczny Huta Katowice, Polskie Huty Stali SA, Ispat Polska Stal SA, Mittal Steel Poland. Dziś jest jednym z oddziałów stalowego koncernu ArcelorMittal Poland.(PAP)
mab/ ls/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17