101 lat temu dokonano pierwszego bombardowania z powietrza

Według portalu Military History, 1 listopada 1911 roku porucznik Giulio Gavotti, dokonujący stałego rozpoznania pozycji wojsk tureckich, postanowił po raz pierwszy zaatakować je z powietrza. Pilotując samolot Etrich Taube, Gavotti lecąc na wysokości 450 metrów dokonał bombardowania dwóch obozów tureckich – w oazie Tagiura i w Ain Zara.



Włoski pilot użył do tego celu kulistych granatów typu Cipolli - wielkości grejpfruta, ważących 1,9 kg – z których trzy wyrzucił przez burtę kabiny nad Tagiura i jeden nad Ain Zara. Bombardowanie nie spowodowało ofiar, a jedynie wielką panikę u żołnierzy tureckich i oficjalny protest rządu Imperium Ottomańskiego. Turcy powołali się na Konwencję Haską z 1899 roku, która zabraniała bombardowania z balonów; rząd włoski jednak stwierdził, że w konwencji nie było mowy o samolotach.



Porucznik Giulio Gavotti po przeprowadzeniu pierwszego bombardowania dokonał rok później - 4 marca 1912 r. – także w czasie kampanii w Libii, na tej samej maszynie, pierwszej misji rozpoznania wojskowego w nocy.



Według historycznego portalu lotniczego Over The Front, samolot Etrich Taube, którym latał Gavotti był jedną z najnowocześniejszych maszyn swojego czasu. Opracowany przez austriackiego konstruktora Igo Etricha w 1909 roku posiadał nietypowy kształt płatów, wzorowany na nasionach rośliny Zanonia macrocarpa, które dzięki „skrzydłu” mogą wykonywać nawet dalekie loty.



Cienkie skrzydło samolotu Taube było usztywniane systemem linek umieszczonych na bloczkach; sterowanie maszyną przez pilota odbywało się przez zmianę naciągu tych linek i całego profilu skrzydła. Samolot wyposażony w 4 cylindrowy silnik Mercedes E4F chłodzony wodą o mocy 64 kW, ważył 850 kg, zabierał w podstawowej wersji dwie osoby, osiągał prędkość 100 km/h i miał zasięg 140 km przy pułapie 2000 m.



Mimo braku efektów bombardowania, akcja por. Gavottiego zwróciła uwagę ówczesnych teoretyków wojskowości i sztabów generalnych na potencjalne znaczenie samolotu jako broni. Najwcześniej stało się to we Francji, gdzie już rok później, 27 listopada 1912, francuski Sztab Generalny wydał zarządzenie oznaczające początek formowania pierwszej wojskowej doktryny lotniczej, zaś siły zbrojne tego kraju zostały wyposażone w trzy pełne eskadry samolotów rozpoznania i współpracy z artylerią. Podobnie stało się we Włoszech gdzie szybko doceniono pionierskie akcje por. Gavotti’ego i stworzono pierwszą eskadrę rozpoznawczą. W Austro-Węgrzech powstała w 1912 roku Służba Powietrzna, jako broń pomocnicza armii. W Niemczech w 1912 roku powstała Powietrzna Służba Sił Zbrojnych i pierwsza eskadra lotnicza, a w Wlk.Brytanii sformowano w tym samym roku Royal Flying Corps. (PAP)



mmej/ krf/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a