15 lat po śmierci księżna Diana wciąż jest "królową serc"

Diana poślubiła następcę tronu księcia Karola w 1981 r. Brytyjczycy uwielbiali ją m.in. za jej styl i naturalność; wspominają, że była osobą pełną dobroci i ciepła; angażowała się w liczne akcje charytatywne. W przeciwieństwie do niektórych zimnych i powściągliwych członków rodziny królewskiej, Diana otwarcie okazywała uczucia, szczególnie wobec swoich dwóch ukochanych synów: Williama i Harry'ego.



Młodzi książęta przyznają dzisiaj, że bardzo za nią tęsknią. Kiedy w zeszłym roku William ofiarował Kate Middleton drogocenny pierścionek zaręczynowy swojej matki, podkreślał, że poza przyszłą żoną jeszcze tylko jedna kobieta zajmuje tak ważne miejsce w jego życiu. "Pomyślałem, że to dobry pomysł. To mój sposób, żeby być bliżej matki" - tłumaczył wtedy książę ze łzami w oczach.



Natychmiast po zaręczynach w internecie pojawiły się zdjęcia i komentarze porównujące Kate i Dianę. Brytyjczycy szybko pokochali przyszłą księżną, przez niektórych okrzykniętą nawet oficjalną następczynią zmarłej księżnej Walii.



William i Kate Middleton powiedzieli sobie sakramentalne "tak" w Opactwie Westminsterskim, gdzie odbywały się również uroczystości żałobne po śmierci Diany. Mszę poprowadził biskup Londynu Richard Chartres, który przemawiał także na pogrzebie księżnej.



"Myślę, że Kate pozwoli zapomnieć Brytyjczykom o Dianie" - mówił przy okazji królewskiego ślubu historyk Norman Davies. Ale czy tak naprawdę poddani Jej Królewskiej Mości chcą wymazać Dianę z pamięci?



Co roku do luksusowego londyńskiego domu towarowego Harrods, którego właścicielem był ojciec Dodiego Al-Fayeda, przybywają tysiące osób z całego świata, aby pod jednym z dwóch pomników oddać tam hołd tragicznie zmarłej parze.



"Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że duch Diany wciąż żyje wśród nas. Wystarczy tylko spojrzeć na Williama i Harry'ego, są do niej tacy podobni" - mówi mieszkanka Londynu Stephanie Cooper, która od 15 lat co roku składa kwiaty w Hyde Parku pod fontanną upamiętniającą księżną.



Autor biografii księżnej "Diana - prawdziwa historia" Andrew Morton zastanawia się, jak dziś 51-letnia Diana zareagowałaby na skandale wywoływane przez jej młodszego syna Harry'ego. "Po ukazaniu się nagich zdjęć Harry'ego Diana broniłaby go jak lwica; w to nie wątpię. Ale martwiłaby się, że syn zdecydowanie za dużo pije" - dzieli się swoimi przemyśleniami Morton, cytowany przez bulwarówkę "The Sun".



15 lat po śmierci księżna nie pozwala, aby świat całkowicie o niej zapomniał. W londyńskich sklepach amatorzy znajdą mnóstwo pamiątek z roześmianą twarzą Diany, a w 2013 r. na ekrany kin trafi film opowiadający historię dwóch ostatnich lat życia księżnej.



Diana, wówczas już rozwiedziona z księciem Walii Karolem, i jej kochanek milioner Dodi Al-Fayed zginęli w wypadku samochodowym 31 sierpnia 1997 roku w paryskim tunelu nieopodal Sekwany. Samochód wiozący parę uciekał przed fotoreporterami. Księżna miała 36 lat.



mau/ kot/



12122781 int.




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17