Kwiatkowski: haniebny incydent w Jedwabnem
"Mam nadzieję, że policja jak najszybciej ujmie sprawców" - dodał.
"Doszło do sytuacji haniebnej, która nie powinna mieć miejsca. Polacy to naród, który od wieków słynął z tolerancji, wielokulturowości i szacunku wobec innych nacji, poglądów i kultur" - powiedział dziennikarzom Kwiatkowski.
W środę patrol policji zauważył zniszczenia na pomniku w Jedwabnem (Podlaskie) oraz na ogrodzeniu z kamiennych bloczków. Ogrodzenie stoi na obrysie dawnej stodoły, w której 10 lipca 1941 roku spalono Żydów. Na samym pomniku zamalowano farbą napisy w języku polskim i hebrajskim, namalowano też swastykę. Na elementach okalających obelisk napisano natomiast "Nie przepraszam za Jedwabne" oraz "Byli łatwopalni". Są też swastyki i symbole SS. Śledztwo w tej sprawie prowadzą łomżyńscy policjanci pod nadzorem tamtejszej prokuratury rejonowej.
Szef resortu sprawiedliwości powiedział, że doszło do naruszenia artykułu Kodeksu karnego mówiącego o znieważeniu "grupy ludności albo poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości". Za czyn taki grozi do trzech lat więzienia.
"Mam nadzieję, że policja jak najszybciej ujmie sprawców. To, z czego jesteśmy dumni jako Polacy, czyli z szacunku wobec każdego innego człowieka, jest rzeczą, która powinna być szczególnie chroniona" - powiedział Kwiatkowski.
W ocenie ministra zakres ochrony prawnej wartości demokratycznych w Polsce jest dobry. "Polskie przepisy uchodzą tutaj za wzór. Kiedy spotykam się z ministrami sprawiedliwości z UE, wielu z nich podkreśla, że regulacje w Polsce w tym zakresie są bardzo starannie przygotowane" - zaznaczył.
Kwiatkowski przypomniał, że ostatnio na mocy tzw. dużej nowelizacji kodeksów, która weszła w życie w czerwcu ubiegłego roku, przepisy uzupełniono także w części dotyczącej produkcji, przechowywania, sprowadzania i sprzedaży m.in. za pośrednictwem internetu, przedmiotów zawierających treści totalitarne, np. nazistowskich emblematów. Grozi za to do dwóch lat więzienia.
Pomnik w Jedwabnem ustawiono 10 lat temu przed uroczystościami w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń w Jedwabnem. Wówczas ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski przeprosił za tę zbrodnię. Sprawa Jedwabnego wywołała bardzo szeroką dyskusję społeczną.
Napis na pomniku w Jedwabnem w języku polskim, hebrajskim i jidysz głosi: "Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet, dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych, żywcem spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku. Jedwabne 10 lipca 2001 roku". (PAP)
mja/ bno/ jra/
Dyskusja na dany temat:
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17
Debile którzy wysmarowali pomnik farbą i zamieścili hasła odpowiadające ich rozwojowi psychicznemu, dodali do tego wielką swastykę. Gdyby Hitler zmartwychwstał zdziwiłby się niepomiernie widząc jak Polacy mile wspominają niemiecką okupację i niemiecki bat pod którym żyli ich przodkowie. Gratuluję wyboru :evil: