Kunert: ekshumacje w Ostrówkach rozpoczną się 25 lipca

Ekshumacje opóźnią odsłonięcie upamiętnienia polskich ofiar, którego pod koniec sierpnia mieli dokonać prezydenci Polski i Ukrainy, Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz.



"Sądzę, że będziemy gotowi do tych uroczystości pod koniec września" - powiedział Kunert w rozmowie telefonicznej z PAP po spotkaniu z gubernatorem obwodu wołyńskiego Borysem Klimczukiem, do którego doszło w piątek w Ostrówkach.



Prace archeologiczne w tej nieistniejącej dziś miejscowości obejmą zlokalizowane niedawno tzw. pole śmierci. Jest to pięć mogił zbiorowych, gdzie według archeologów może spoczywać większa część wszystkich ofiar tragedii. Źródła historyczne mówią, że w Ostrówkach i sąsiadującej z nimi Woli Ostrowieckiej w 1943 roku zginęło 1080 Polaków. Dotychczas zidentyfikowano niewiele ponad 300 osób.



Po piątkowym spotkaniu z gubernatorem wołyńskim Kunert ocenił, iż dzięki doskonałej współpracy ze stroną ukraińską upamiętnienie w Ostrówkach ma szansę stać się symbolem nowego etapu w polsko-ukraińskich relacjach historycznych.



"Działamy tu wspólnie, w pełnym porozumieniu i zgodzie. Strona ukraińska bardzo aktywnie uczestniczy w przygotowaniach upamiętnienia" - podkreślił sekretarz ROPWiM wyjaśniając, że władze obwodu wołyńskiego stawiają już ogrodzenie wokół cmentarza w Ostrówkach, a niebawem przystąpią do budowy prowadzącej do niego drogi.



Do tragedii w Ostrówkach doszło 30 sierpnia 1943 roku. W tym samym czasie rozegrała się też tragedia w sąsiadującej z Ostrówkami wsi Wola Ostrowiecka oraz w Janowcu i Kątach. Zbrodni na mieszkających tam Polakach dokonała Ukraińska Powstańcza Armia i miejscowa ludność ukraińska.



W 1992 roku w Ostrówkach dokonano ekshumacji pochowanych tam Polaków. Ponad 300 ofiar masakry pogrzebano następnie w zbiorowej mogile.



Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)



jjk/ ap/ mag/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a