Kujawsko-Pomorskie: dokumenty działacza "S" dla IPN

"Nieżyjący od kilku lat Jan Wojciech Zieliński był działaczem i sekretarzem organizacji związkowej +S+ w Inowrocławiu w latach 80. Był aktywny zarówno w latach 1980-81, jak i po powrocie z miejsca internowania, gdzie trafił po 13 grudnia 1981 roku" - powiedział w środę PAP dr Krzysztof Osiński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w bydgoskiej delegaturze IPN.



Po śmierci Zielińskiego jego mieszkanie zostało opróżnione przez administrację komunalną. Ponieważ przez kilka lat nikt z rodziny nie zgłosił się po dokumentu trafiły one do siedziby "S" w Inowrocławiu, a związkowcy zdecydowali się podarować zbiór IPN.



"Składa się on z dokumentów biograficznych, wydawnictw związkowych, także pochodzących z tzw. drugiego obiegu, wielu zdjęć, negatywów oraz nagrań magnetofonowych. Uzupełnieniem jest oryginalna, stara maszyna do pisania z epoki i magnetofon szpulowy używane przez pana Zielińskiego" - dodał dr Osiński.



Jan Zieliński był w latach 80. zaangażowany w niezależną działalność wydawniczą. Inicjował i współpracował przy wielu tego typu przedsięwzięciach.



"Wydawnictwa z tych lat są w naszych archiwach, ale zwykle rozproszone, jako część odrębnych zbiorów dokumentów. Posiadanie zwartych zbiorów wydawnictw, np. gazetek związkowych czy konspiracyjnych jest dużym ułatwieniem w pracy badaczy interesujących się tym okresem" - zaznaczył naukowiec z bydgoskiej delegatury IPN.



Pracownicy Instytutu liczą, że więcej osób posiadających pamiątki z lat 80. zechce przekazać je do publicznych zbiorów.



"Wydawnictwa ówczesne powstawały na lichym papierze, często bardzo prymitywnymi metodami druku i dziś, dla osób nie zainteresowanych historią, mogą się wydawać bezwartościowe. Często spadkobiercy pozbywają się ich, uznając za bezwartościowe śmieci, a tymczasem z niewielkich nakładów - 50 czy 100 egzemplarzy - do dziś przerwały często pojedyncze sztuki, bardzo cenne dla badaczy" - podkreślił dr Krzysztof Osiński.



Zbiór pamiątek Jana Zielińskiego, po opracowaniu przez archiwistów, zostanie udostępniony w bydgoskiej delegaturze IPN. (PAP)



olz/ mlu/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a