Książka dla nauczycieli o wykorzystywaniu dokumentów archiwalnych
Publikacja jest wynikiem współpracy dwóch instytucji: Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, które w ubiegłym roku zorganizowały cykl warsztatów dla nauczycieli. Celem tych warsztatów było m.in. podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie wykorzystania źródeł historycznych podczas lekcji.
W książce znalazło się 26 scenariuszy lekcji uporządkowanych w pięć grup tematycznych: źródła historyczne - rola archiwum, historia herbu Warszawy, emigracja z ziem polskich XIX/XX w., Warszawa we wrześniu 1939 roku, Warszawscy Żydzi.
Scenariusze lekcji przeznaczone są dla uczniów w różnym wieku - od szkół podstawowych do ponadgimnazjalnych. Przygotowane zostały na podstawie dokumentów znajdujących się w zbiorach warszawskiego archiwum. Kopie ich umieszczone zostały na CD dołączonej do książki. Jest to bardzo obszerny, różnorodny materiał źródłowy, zarówno drukowany, rękopiśmienny, jak i fotograficzny.
Materiały pomocnicze dla nauczycieli zostały przygotowane z perspektywy nowoczesnej edukacji zakładającej aktywność ucznia, który ogląda, doświadcza, analizuje, nie pozostając jedynie biernym odbiorcą.
Np. w grupie materiałów dotyczących emigracji znalazły się fragmenty oryginalnych listów napisanych na przełomie 1890 i 1891 r. przez emigrantów z ziem polskich. "W zbiorach Państwowego Archiwum m.st. Warszawy znajduje się 250 oryginalnych listów z tamtych czasów, to listy adresowane do odbiorców mieszkających na Mazowszu, głównie w Guberni Płockiej, graniczącej z Prusami Wschodnimi. Żaden z nich nie dotarł do adresata, zatrzymane zostały przez cenzurę carską. Wśród nich jest ponad 177 listów wysłanych ze Stanów Zjednoczonych, 60 listów z Brazylii, kilkanaście listów wysłanych w podróży" - powiedziała Violetta Urbaniak z archiwum, która była współautorką warsztatów.
Na płycie umieszczone są zarówno transkrypcje listów, jak i kopie fragmentów listów. Są tam też kopie zdjęć, które były wysłane z listami, i ulotek reklamowych parowców pływających do Ameryki. Uzupełnione zostały one m.in. kopiami dokumentów paszportowych i przelewów pieniężnych.
"Emigracja to temat i problem zawsze aktualny. Ludzie zawsze migrowali. Zarówno Polacy emigrowali kiedyś i nadal to robią, tak i do naszego kraju przybywali i przybywają emigranci. Można w bardzo różny sposób rozmawiać na ten temat z uczniami. Materiały archiwalne przybliżają ten temat na przykładach losów konkretnych osób" - wyjaśniła Urbaniak.
W książce znalazło się aż sześć scenariuszy lekcji dotykających problemu emigracji. "Scenariusze lekcji zamieszczone przez nas to tylko propozycja i pomoc metodyczna dla nauczycieli. Zależy nam, by wraz z zamieszczonymi na płycie materiałami źródłowymi stały się inspiracją dla nauczycieli do twórczych poszukiwań i wypracowania własnych modeli lekcji" - zaznaczyła druga współautorka warsztatów, Teresa Stachurska-Maj z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Zdaniem autorki dwóch scenariuszy lekcji zamieszczonych w książce, nauczycielki Małgorzaty Glinki, materiały zamieszczone na płycie są tak bogate, że umożliwiają przygotowanie bardzo wielu lekcji, nie tylko historii, ale także na przykład lekcji geografii. (PAP)
dsr/ hes/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17