Krosno: szklane serce z 453 serduszek

"Każdy ma szanse, żeby serduszko z jego nazwiskiem lub nazwiskiem bliskiej osoby 1 i 2 czerwca zostało przyklejone do szklanej tafli dużego serca. Potencjalni właściciele serduszek mogą dokonać rezerwacji za pośrednictwem strony internetowej WWW.serce.miastoszkla.pl" - powiedział Iwaniec.



Dodał, że jedna osoba może zarezerwować cztery serduszka. Rezerwacja jest bezpłatna i będzie trwać do wyczerpania wolnych miejsc. Wysokość serduszek wynosi 4,5 cm, a dużego serca ponad 160 cm.



Szklane serce zostanie zaprezentowane w przyszły weekend podczas otwarcia w Krośnie Centrum Dziedzictwa Szkła. Będzie tam eksponowane przez kilka miesięcy, a potem ma zostać zlicytowane na cele charytatywne.



Iwaniec podkreślił, że "Krosno w kraju i za granicą najczęściej jest kojarzone ze szkłem". "Tworząc Centrum miasto postanowiło wykorzystać ten temat do swojej promocji turystycznej" - dodał.



Przypomniał, że Krosno i okolice - zwane przez niektórych szklanym zagłębiem - są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego oraz pracowni artystycznych. Niektóre z nich, np. Krośnieńskie Huty Szkła Krosno, pracują nieprzerwanie od początku lat 20. minionego stulecia.



"Centrum ma przypominać, że Krosno jest jednym z kluczowych ośrodków hutnictwa szkła na świecie, a tutejsze wyroby od pokoleń stanowią podstawowy element wyposażenia i wystroju tysięcy gospodarstw domowych" - zaznaczył Iwaniec.



W ramach projektu w Centrum Dziedzictwa Szkła powstanie m.in. piec szklarski, w którym turyści samodzielnie będą mogli formować wyroby szklane. W mieście rozmieszczono już elementy architektury szklanej. W galerii będą prezentowane najnowsze wyroby podkarpackich hut.



Projekt ma kosztować ok. 23,5 mln zł, z czego ponad 7 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych.(PAP)



kyc/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17