Kraków: zaczynają obowiązywać przepisy o Parku Kulturowym Stare Miasto

Park kulturowy obejmuje ścisłe zabytkowe centrum Krakowa, jego granica przebiega ulicami: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztową, Westerplatte, Św. Gertrudy, Bernardyńską, fragmentem Bulwaru Wisły do ulicy Podzamcze łączącej się z ulicą Straszewskiego. Przepisy uchwalone przez Radę Miasta Krakowa 3 listopada zeszłego roku mają skutecznie chronić tą część miasta przed niekontrolowaną zabudową i przed zalewem szpecących szyldów i reklam.



„Blisko 90 proc. reklam i szyldów w ścisłym centrum powinno być zmienionych, a ich wygląd uzgodniony z konserwatorem zabytków i plastykiem miejskim” – powiedział PAP zastępca dyrektora Wydziału Informacji w Urzędzie Miasta Krakowa, Filip Szatanik.



W uchwale zapisano zakazy i ograniczenia w zakresie prowadzenia robót budowlanych, działalności usługowej, umieszczania nośników reklamowych i nośników informacji wizualnej oraz składowania i magazynowania odpadów.



Właściciele lokali będą mogli umieścić na elewacji budynku tylko jeden szyld informujący o podmiocie i prowadzonej działalności. Znajdujące się na terenie parku znaki, tablice i szyldy nie będą mogły mieć jaskrawej kolorystyki ani odbijać światła.



Markizy i daszki trzeba będzie montować tak, by nie zasłaniały detali architektonicznych. Wielkoformatowe reklamy umieszczone na rusztowaniach na czas remontu elewacji będą mogły wisieć na budynku nie dłużej niż rok.



Na dachów budynków frontowych, w miejscach widocznych z poziomu przechodnia od strony ulicy, zakazano ustawiania anten i masztów.



Nie będzie można zmieniać wystroju elewacji budynków frontowych – kształtu dachów i wysokości kalenicy, a przebudowywane oficyny nie będą mogły być wyższe niż budynek frontowy. Nie będzie można dowolnie zmieniać kolorystyki elewacji. Jeżeli dzięki badaniom historycznym lub konserwatorskim uda się określić tę pierwotną, trzeba będzie ją przywrócić.



Na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto zakazano ustawiania kiosków, z wyjątkiem obiektów przy przystankach komunikacji miejskiej.



Z bram, przejść i przejazdów do budynków powinny zniknąć prowizoryczne stragany i stoiska handlowe. Według władz miasta obecnie w centrum Krakowa działa kilkadziesiąt takich punktów, w których sprzedawane są czapki, rękawiczki, rajstopy, parasole i okulary przeciwsłoneczne. Nie będzie można oferować do sprzedaży towarów przed budynkami oraz na ich elewacjach. Zakaz ten nie będzie jednak dotyczył sprzedaży obrazów przy historycznych murach obronnych w rejonie Bramy Floriańskiej.



Na Drodze Królewskiej - czyli w ciągu ulic Floriańskiej, Grodzkiej i Kanoniczej z wyłączeniem Rynku Głównego - nie będą mogły funkcjonować ogródki kawiarniane z parasolami.



Właściciele, zarządcy nieruchomości i użytkownicy obiektów położonych na terenie Parku Kulturowego mają sześć miesięcy na dostosowanie się do przepisów. W tym czasie będą musieli zdemontować obiekty zlokalizowane niezgodnie z uchwałą i zmienić formy znaków, szyldów, nośników reklamowych i stoisk handlowych. Będzie to również czas na uzyskanie niezbędnych zezwoleń i opinii.



Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, park kulturowy to określony obszar powoływany w celu ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.(PAP)



wos/ hes/




Dyskusja na dany temat:


  • tonieja napisał:

    He He, ...szyldy nie będą mogły mieć jaskrawej kolorystyki ani ODBIJAĆ ŚWIATŁA!!! Czyli mają być idealnie czarne i matowe i przez to niewidoczne innymi słowy? Czasem inwencja urzędników granicząca z debilizmem jest porażająca. :mrgreen:

  • Bati napisał:

    Myślę, że to za mało, należało by jeszcze wysiedlić lokalnych mieszkańców, zakazać parkowania samochodów.Ludność powinna przemieszczać się konno lub powozami, a dla całego miasta należy utworzyć płatną strefę parkowania od Skawiny do Gdowa oraz od Wieliczki do Słomnik.Całość powinny dopełnić bilety MPK po 10,00 zł za przejazd.



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a