Kraków: wystawa poświęcona historii więzienia przy ul. Montelupich

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej (OISW) w Krakowie Tomasz Wacławek, zbiory prezentowane na 23 planszach plakatowych należą przede wszystkim do Instytutu Pamięci Narodowej.



Plansze wiszą na murach obecnego Aresztu Śledczego przy ul. Montelupich i Kamiennej; oglądać je będzie można przez najbliższe dwa tygodnie.



Celem ekspozycji jest ukazanie dramatycznych dziejów, jakie rozgrywały się w tym miejscu - w budynku przy ul. Montelupich. „Wystawa przedstawia najtrudniejszą historię krakowskiego więzienia – czasy, przez które ten przedwojenny areszt wojskowy stał się symbolem niemieckiego terroru okupacyjnego i komunistycznej przemocy” – powiadomił rzecznik prasowy OISW w Krakowie.



Kilka plansz nawiązuje do historii przedwojennego więziennictwa, postaw strażników w czasie okupacji i po II wojnie światowej. Przedstawia też funkcjonariuszy Straży Więziennej z terenu Małopolski, którzy zginęli w zbrodni katyńskiej.



W rozmowie z PAP rzecznik prasowy OISW dodał, że data otwarcie wystawy ma charakter symboliczny. 6 sierpnia 1944 r. naziści aresztowali w Krakowie kilka tysięcy osób. Trafiły one do więzień i do obozu koncentracyjnego w Płaszowie.



W latach okupacji w gmachu obecnego aresztu śledczego znajdowało się więzienie Gestapo, w którym przetrzymywano, torturowano i zabijano osoby podejrzane o udział w działaniach skierowanych przeciw okupantowi. Po 1945 r. pieczę nad więzieniem przejęło początkowo NKWD, potem Urząd Bezpieczeństwa. Więzienie ponownie stało się miejscem wyjątkowo brutalnych represji i likwidacji przeciwników politycznych. W latach 80. na „Monte” trafiali działacze opozycji, którzy podejmowali bądź kontynuowali, opór po wprowadzeniu stanu wojennego. W specjalnym wydzielonym bloku, tzw. getcie, pozostającym pod kontrolą Służby Bezpieczeństwa, przeprowadzano przesłuchania oraz prowokacje. W kwietniu 1988 r. wykonano tu ostatnią karę śmierci w Polsce.



Organizatorem ekspozycji „Monte. Kronika Terroru 1939 - 1989” jest Oddział IPN w Krakowie oraz Okręgowa Służba Więzienna w Krakowie. (PAP)



bko/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a