Kraków: Wystawa o polskich parlamentarzystach w monarchii habsburskiej
Tytuł czynnej od piątku do 18 listopada ekspozycji - „Viribus Unitis – Polscy parlamentarzyści w monarchii habsburskiej 1848-1918” - nawiązuje do dewizy cesarza Franciszka Józefa I „viribus unitis”, czyli „wspólnymi siłami” – powiedział PAP jeden z twórców wystawy i dyrektor stacji naukowej PAN w Wiedniu, Bogusław Dybaś.
Jak zaznaczył, taka dewiza przyświeca prezentacji, ponieważ pokazuje ona ideę pracy u podstaw, a nie potrzebę czynu zbrojnego w czasach zaborów. „Austriacki zaborca był specyficzny, bo Polacy na terenie Galicji mieli wiele swobód, zajmowali wysokie stanowiska w monarchii habsburskiej” – przypomniał Dybaś.
Na ekspozycji znalazło się kilkadziesiąt krzeseł. Na ich oparciach umieszczono wizerunki polskich parlamentarzystów oraz kopie dokumentów i publikacji dotyczących Polski w latach 1848-1918. Według pomysłodawców krzesła mają budzić w odbiorcy skojarzenia z miejscami przedstawicieli Galicji w habsburskim parlamencie. Na ścianach pomieszczenia wiszą lustra odbijające prezentowane portrety i dokumenty.
"Oryginalna aranżacja ekspozycji ma zwracać uwagę młodzieży na przeszłość Polski. Historia ma prowokować młodych do myślenia” – powiedziała PAP przedstawicielka Międzynarodowego Centrum Kultury Żanna Komar.
Prezentowane dokumenty pochodzą w większości z archiwum austriackiego parlamentu. Są wśród nich m.in. tzw. Dyplom Październikowy - dokument reformujący Cesarstwo Austrii, autorstwa Agenora Gołuchowskiego oraz fragmenty broszury „Za wolność i prawa pod sztandarami Polskich Legionów” przedstawiającej dzieje Polskich Legionów, wydanej przez Naczelny Komitet Narodowy w 1916 roku.
Portrety parlamentarzystów pochodzą głównie ze zbiorów austriackiej biblioteki narodowej w Wiedniu. Przedstawiają podobizny m.in. Kazimierza Badeniego, Agenora Gołuchowskiego, ks. Stanisława Stojałowskiego, Franciszka Smolki.
Organizatorami ekspozycji są: krakowskie Międzynarodowe Centrum Kultury, stacja naukowa PAN w Wiedniu oraz archiwum miasta Wiednia i parlament wiedeński.
Wystawę zaprezentowano z okazji odbywającego się w Krakowie II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Historyczne we współpracy z Muzeum Historii Polski. (PAP)
bko/ hes/ jbr/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17